Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 15. januára 2024, 00:01

Dnes je pondelok 15. januára. Tento deň je Svetovým dňom armády. Meniny má Dobroslav.

Foto: am

Mužské meno Dobroslav má slovanský pôvod s významom „dobro sláv“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame len výnimočne a skôr v dávnejšej minulosti.

Dobroslavovia majú nepokojnú a nestálu povahu. Ich totemovým zvieraťom je antilopa, ktorá je neustále napätá, bojazlivá, pripravená vždy ujsť, a to platí aj o Dobroslavoch. Títo muži si pamätajú viac situácie než fakty.

Dobroslavovia sú tiež veľmi zvedaví, niekedy až priveľmi. Ich sebavedomie je nízke, ľahko sa u nich môže prejaviť obávaná plachosť. Disponujú ale intuíciou a postrehom. Dobroslavovia sú aj šarmantní a majú v sebe veľa fantázie. V podstate majú skvelé zdravie, ale mali by sa vyhýbať intelektuálnej preťaženosti a chrániť si pokožku, žalúdok, kolená a nervový systém. Ich rastlinný totem je mak.

Známe osobnosti s menom Dobroslav: 

Dobroslav Chrobák (1907 – 1951) – spisovateľ, literárny kritik, predstaviteľ naturizmu,

Dobroslav Trnka – bývalý generálny prokurátor SR

V psom kalendári oslavuje meniny Brok, Rita.

Hudobný kalendár

1941 – narodil sa Captain Beefheart (vlastným menom Don Glen Vliet, Glendale, California, USA), spevák, skladateľ, textár, hudobník, maliar a herec. Patril medzi významných predstaviteľov rockovej avantgardy, na prelome 50. a 60. rokov hral spolu s Frankom Zappom v skupinách Blackouts, a potom Omens. V roku 1965 si založil vlastnú skupinu The Magic Band, s ktorou hral až do začiatku 80. rokov. V septembri 1967 vydal prvú LP platňu s názvom Safe As Milk, rok nato, v októbri 1968 druhú Strictly Personal. Vydal dvanásť štúdiových albumov,  k diskografii patria aj tri live a viac ako desiatka kompilačných albumov. Captain Beefheart zomrel 17. decembra 2010 vo veku 69 rokov v kalifornskom Arcata.

1942 – narodil sa Edward Bivins (Macon, Georgia, USA), spevák skupiny Manhattans. Táto rhythm & bluesová vokálna formácia vznikla v americkom New Jersey, jej začiatky sa datujú do roku 1962. V roku 1966 vydali prvú LP platňu Dedicated To You. Úspech im priniesla druhá LP platňa With These Hands, ktorá vyšla v roku 1970. V popredí americkej scény sa pohybovali hlavne v druhej polovici 70. rokov. Hitmi sa stali ich skladby Kiss And Say Goodbye v júni 1976, ktorá sa dostala na prvé miesto hitparády a Shining Star v júni 1980, ktorá sa dostala na piatu priečku. Na svojom konte majú viac ako dvadsiatku vydaných albumov a kompilácií. Edwin zomrel 3. decembra 2014 vo veku 72 rokov.

1949 – narodil sa Ronnie Van Zant (rodený Ronald Wayne Van Zandt, Jacksonville, Florida, USA), spevák a skladateľ skupiny Lynyrd Skynyrd. Táto formácia štýlu južanského rocku vznikla v lete roku 1964 v Jacksonville, jej spoluzakladateľom bol práve Ronnie Van Zant. Ich prvý názov bol My Backyard, potom One Percent. Tak si ho podľa mena ich učiteľa telocviku zmenili na Leonard Skinnerd, z ktorého vzišiel potom definitívny názov. V auguste 1973 vydali debutovú LP platňu. Ronnie zomrel pri leteckom nešťastí 20. októbra 1977 vo veku 29 rokov pri meste Gillsburg v štáte Mississippi. Okrem neho zahynuli aj ďalší traja členovia formácie, keď si skupina najala lietadlo na presun na koncert do Louisiany v rámci ich amerického turné. Ďalší štyria členovia skupiny haváriu prežili. Na svojom konte majú štrnásť štúdiových albumov, štrnásty Last Of a Dyin‘ Breed vyšiel v auguste 2012. K diskografii patrí aj šesť live a dvadsať tri kompilačných albumov.

1951 – narodila sa Martha Davis (Berkeley, California, USA), speváčka skupiny Motels. Táto pop-rocková formácia vznikla v roku 1971 v Los Angeles. V roku 1978 sa preorientovali na štýl novej vlny, v roku 1979 vydali album Motels. Úspešná bola nich prvá polovica 80. rokov. V apríli 1982 vyšiel ich najúspešnejší album All Four One. Na svojom konte majú skoro dvadsiatku albumov a kompilácií, najnovší s názvom Apocalypso vyšiel v auguste 2011. Martha má na svojom konte aj štyri sólové albumy.https://www.youtube.com/embed/4U8Xr4z9b4k?feature=oembed

1952 – narodil sa Boris Blank (Bern, Švajčiarsko), hráč na klávesových nástrojoch skupiny Yello. Túto elektropopovú formácia založili vo švajčiarskom Zürichu v roku 1978 Boris Blank a Dieter Meier. Začínali ako štúdiová formácia, potom získali kontrakt s americkou vydavateľskou spoločnosťou Ralph. V novembri 1980 vydali debutový album Solid Pleasure. Na svojom konte majú trinásť štúdiových albumov. Ich najúspešnejšou skladbou je The Race z apríla 1988.

1959 – narodila sa Sister Carol (rodená Carol Theresa East, Kingston, Jamajka), reggae speváčka. Keď mala štrnásť, rodina odišla z Jamajky a usadila sa v newyorskej štvrti Brooklyn. Do povedomia sa dostala ako speváčka reggae pri spoločnom turné so skupinou Meditations na začiatku osemdesiatych rokov. Prvý album s názvom Liberation For Africa vydala v roku 1983, o rok neskôr vyšiel aj druhý, úspešný album Black Cinderella. Na svojom konte má dnes tucet vydaných albumov.

1981 – narodil sa Pitbull (vlastným menom Armando Christian Pérez, Miami, Florida, USA), rapper a producent. Na scéne je od roku 2001, v auguste 2014 vydal debutový album M.I.A.M.I. Na svojom konte má deväť vydaných albumov. V americkej singlovej TOP 40 mal zatiaľ 17 piesní, dve z nich sa dostali na prvé miesto. Spolu s Jennifer Lopez a brazílskou speváčkou Claudiou Leitte nahrali pieseň We Are One (Ole Ole), ktorá bola oficiálnym songom Majstrovstiev sveta 2014 vo futbale v Brazílii.

1994 – zomrel Harry Nilsson, rockový spevák, skladateľ a klavirista (*15. júna 1941, Brooklyn, New York City). Začínal v 60. rokoch ako skladateľ piesní, v marci 1968 vydal svoj prvý sólový album Pandemonium Shadow Show. Nahral známu pieseň Everybody’s Talkin pre film Polnočný kovboj (Midnight Cowboy) v hlavnej úlohe so známym hercom Dustinom Hoffmanom. Preslávil sa hitom Without You v marci 1972. Ten viedol rebríček v Spojených štátoch aj v Británii. V singlovej hitparáde mal osem skladieb, jeho diskografia obsahuje dvadsiatku vydaných albumov a kompilácií. Nilsson zomrel 15. januára 1994 vo veku 52 rokov v Kalifornii (infarkt).

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila