Generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík: Hotel Slovan sme pripravení odovzdať mestu!

Piešťanské liečebné kúpele majú za sebou za minulý rok jedno z najlepších období v posledných rokoch a ekonomicky sa im postupne darí vymaniť sa zo zlých časov covidovej či energetickej krízy, ale aj z dopadov obrovského nárastu inflácie. Generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, Peter Bednarčík, nám v rozhovore opísal situáciu kúpeľov, vzťahy s vedením mesta, ale aj možnosti, čo ďalej s chátrajúcim hotelom Slovan.

Budúcnosť piešťanských kúpeľov vidí generálny riaditeľ Peter Bednarčík najmä v zavádzaní nových inovatívnych liečebných postupov. (Autor: pror)

Piešťanské kúpele sú najväčším zamestnávateľom v meste, poskytujú prácu 830 zamestnancom, čo predstavuje príjem pre 356 rodín. Vlani mali finančný obrat 45 miliónov eur a rok predtým 38 miliónov. Spolu so zariadením v Smrdákoch, ktoré sú ich súčasťou, disponujú 2800 lôžkami určenými pre kúpeľnú starostlivosť. „Nejdeme cestou wellness víkendových pobytov. My sa snažíme predlžovať pobyt našich hostí kúpeľnou starostlivosťou. Je to cesta, ktorú pre piešťanské kúpele vytvoril Winter,“ objasnil generálny riaditeľ.

Posledné roky postihnuté krízami však boli pre kúpele mimoriadne náročné. „Museli sme sa vysporiadať s nárastom miezd zamestnancov, s infláciou, ale aj s nárastom cien energií. Aj napriek tomu do obnovy objektov majitelia kúpeľov za posledných desať rokov investovali 40 miliónov eur,“ vysvetlil nám Peter Bednarčík a dodal, že majitelia v budúcnosť piešťanského kúpeľníctva veria: „Kúpele sú profitabilné. Zavádzame nové liečebné programy. Pretože ako sa veľmi mení spoločnosť, mení sa aj skladba ochorení, ktoré ľudia potrebujú liečiť. A to je cesta aj pre inovatívne rehabilitačné postupy.“

Ako riaditeľ ďalej uviedol, piešťanské kúpele budú jediné na svete, ktoré ponúknu program inovatívnej liečby pre parkinsonikov. Na tejto novinke v kúpeľných postupoch spolupracujú s medicínskymi odborníkmi z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.

Ich výsledky boli prezentované i na World Parkinson Congress v Barcelone. Kolektív autorov inovatívneho rehabilitačného programu pod vedením MUDr. Aleny Korenčíkovej získal za svoju prácu prestížne medzinárodné ocenenie na kongrese v Karlových Varoch. „Pracujeme aj na ďalších nových liečebných postupoch napríklad pri ženskej osteoporóze,“ doplnil riaditeľ. Tiež si osvojujú medicínske metódy, na základe ktorých budú vedieť podľa analýzy krvi určiť biologický vek človeka, ktorý podľa stavu buniek môže byť rozdielny oproti údajom z rodného listu.

Počas minuloročnej obnovenej ceremónie otvorenia letnej kúpeľnej sezóny apoštolský nuncius Nicola Girasoli (vľavo) a arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch požehnali piešťanské termálne pramene.

Generálny riaditeľ Peter Bednarčík nám objasnil i súčasné vzťahy s piešťanskou radnicou: „Atmosféru medzi nami nevnímam až takú zlú, mesto však ako menšinový akcionár musí akceptovať, že sme súkromná firma a rozhoduje väčšinový vlastník. Pre nás je a aj bude veľmi dôležité, aby sme sa vrátili k sväteniu prameňov, ako to robil Ľudovít Winter, a chceme sme sa k tomu znova prihlásiť a ľuďom priblížiť, ako to prebiehalo za pána Wintera. Jeho myšlienky a spôsob, akým pristupoval k prameňom, žijú a budú žiť v nás. Je to v našej DNA. Minulý rok sa nám podarilo po dlhých rokoch obnoviť túto tradíciu a do Piešťan za ich históriu zavítal po prvýkrát pápežský nuncius aj s otcami biskupmi. V tejto tradícii budeme pokračovať aj tento rok a sezónu otvoríme v podobnom duchu 1. mája. Ak chce mesto otvárať sezónu v júni, v tom s ním nenachádzame zhodu.“

V roku 1935 posvätil liečivé pramene parížsky arcibiskup a kardinál Jean Verdier.

A ako dodal, všetci, ktorí sú v regionálnej politike, by si mali položiť otázku, prečo do Piešťan hostia vlastne prichádzajú. „S daňou z nehnuteľnosti a s daňou z ubytovania prispievame do mestskej kasy ročne takmer milión eur. A čo je zarážajúce, deti nikde inde daň z ubytovania neplatia. Je to tak len v Piešťanoch, keďže takto to schválilo piešťanské mestské zastupiteľstvo,“ doplnil generálny riaditeľ.

Hotel Slovan je zatvorený od 1. septembra 1985 a od tej doby nevyužitý chátra.

Peter Bednarčík objasnil aj tak často piešťanskou verejnosťou diskutovanú problematiku hotela Slovan, ktorý sa nachádza opustený na okraji mestského parku a patrí Slovenským liečebným kúpeľom Piešťany: „Pred štyrmi rokmi sme odovzdali štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie hotela Slovan samospráve aj pamiatkarom. Podľa štúdie, na ktorú sa odvolávame, nie je možné dopravovať do mesta geotermálnu liečivú vodu. Je to vedecký fakt, ktorý podporuje to, že nie je možné v súčasnej dobe hotel oživiť, aby plnil funkciu kúpeľného hotela. Vrty, ktoré tam sú, majú teplotu 21 stupňov Celzia a nikdy nebolo preukázané, či sú vôbec liečivé. Slovan by tak mohol byť len hotel mestského typu, avšak finančné náklady na jeho rekonštrukciu by predstavovali objem investície 60 miliónov eur. Pri počte sedemdesiat hotelových izieb by to bola pre podnikateľský zámer ekonomická samovražda. Od majiteľov kúpeľov mám mandát hotel Slovan ponúknuť Mestu Piešťany výmenou za 10 percent akcií kúpeľov, ktoré mesto vlastní. Ak radnica túto ponuku príjme, získa možnosť ukázať, ako vie s týmto hotelom narábať.“ Riaditeľ doplnil, že Slovan je pre vlastníkov kúpeľov už uzavretá téma. Na rade je Mesto Piešťany, ak má záujem hotel opraviť a sfunkčniť.

V rámci rozhovoru Peter Bednarčík načrtol i predstavy, ako ďalej s legendárnym kúpaliskom Eva na Kúpeľnom ostrove: „Viem si predstaviť kúpalisko po rekonštrukcii ako sedavé kúpele v exteriéri.“

Budúcnosť kúpeľov generálny riaditeľ vidí najmä v zavádzaní nových inovatívnych liečebných postupov: „Ako sa mení spoločnosť a doba, v ktorej žijeme, tak sa menia aj diagnózy, ktoré nás trápia.“

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Henrich, zajtra Drahomír