Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 10. januára 2024, 00:01

Dnes je streda 10. januára. Meniny má Daša.

Foto: Zdenko Michalov

Krstné meno Daša má škandinávsky pôvod a v preklade znamená „slávny deň“. Nositeľky tohto menej častého mena oslovujeme Daška, Dašenka, Dáška.

Dašky môžeme nazvať aj špekulantkami s veľkou odvahou. Tieto dievčatká dozrievajú veľmi skoro a trvanie ich bezstarostnej mladosti je pomerne krátke. Rady odporujú a ich sebadôvera je iba zdanlivá. Túžia po poznatkoch, čo z nich robí zvyčajne usilovné študentky.

Pracovne sú veľmi zdatné, môžu z nich byť obchodníčky, či majiteľky reštaurácie, veď je pre ne typické vládnuť pevnou rukou. Tieto ženy majú v sebe nesmiernu túžbu urobiť čo treba a vôľu uspieť. Ich zdravie je zvyčajne dobré, majú veľa životnej energie.

Neprospeje im ponocovanie a sú náchylné na prechladnutie. Ich ochranná rastlina je myší chvost, ochranný kameň achát.

Známe osobnosti s menom Daša: 

Dáša Šarközyová – slovenská herečka a speváčka

Daša Čejková – slovenská spisovateľka,

Daša Dulneva – ruská módna návrhárka.

V psom kalendári oslavuje meniny En, Teodor, Tiban.

Hudobný kalendár

1931 – narodil sa Ladislav Vodička (Praha), spevák a skladateľ. Spievať začal v roku 1961 s amatérskou skupinou Tempest. V roku 1966 mu kapelník Jiří Brabec ponúkol angažmán v skupine Country Beat, v roku 1966 prešli spolu do divadla Semafor. V roku 1974 potom založil Ladislav Vodička vlastnú skupinu Vodomilové. Z tej doby je aj jeho najväčší hit Řidič tvrdej chleba má.  Počas celej speváckej dráhy sa venoval štýlu country a vyslúžil si prezývku český Johnny Cash. Vodička zomrel 7. marca 1999, jeho spevácku dráhu pripomína výberovka hitov Byl to Shane, ktorá vyšla v roku 1999. Sú na nej prakticky všetky jeho známe piesne, medzi nimi Je to zlé, Rezavá mříž, Sluneční spár, Bílá velryba, Balada dřevorubce či Tvá noha musí stále jít.https://www.youtube.com/embed/LcKdTeEklRA?feature=oembed

1939 – narodil sa Scott McKenzie (vlastným menom Philip Wallach Blondheim, Jacksonville, Florida, USA), spevák. Na začiatku 60. rokov začínal v skupine Smoothies, ktorú viedol jeho priateľ John Phillips. V roku 1961 spolu s Phillipsom založili folkové trio Journeymen. Počas troch rokov vydali dve LP platne, potom sa Scott McKenzie rozhodlo pre sólovú dráhu a John Phillips založil skupinu Mamas & Papas. McKenzie si získal úspech so skladbou San Francisco (Be Sure To Wear Some Flowers In Your Hair), ktorú mu zložil práve priateľ John Phillips. Táto pesnička bola hitom v októbri 1967 a stala sa hymnou hnutia hippies. V ďalšom období sa McKenzie výraznejšie neprejavil. Preorientoval sa na skladateľskú dráhu, bol spoluautorom skladby Kokomo skupiny Beach Boys, ktorá viedla v novembri 1988 americkú hitparádu. Scott zomrel 18. augusta 2012 vo veku 73 rokov v Los Angeles.https://www.youtube.com/embed/2EuloQu4RXo?feature=oembed

1943 – narodil sa Jim Croce (Philadelphia, Pennsylvania, USA), spevák, skladateľ a gitarista. S hudbou začínal ako 20-ročný. Prvú LP platňu pod názvom Facets vydal v roku 1966. V americkom rebríčku mal osem skladieb, z nich dve sa dostali až na prvú pozíciu, Bad Bad Leroy Brown v júli 1973 a Time In A Bottle v decembri 1973. Jeho sľubná dráha skončila vo veku 30 rokov, keď 20. septembra 1973 on a päť členov jeho sprievodnej skupiny zahynuli pri leteckej havárii dopravného lietadla, ktoré ich malo prepraviť na koncert v Texase.

1945 – narodil sa Rod Stewart (Highgate, Londýn), spevák a skladateľ. S hudbou začínal v roku 1963, to už mal za sebou krátku kariéru futbalistu v klube Brentford. V 60. rokoch prešiel skupinami Long John Baldry & Hoochie Coochie Men, Steampacket, Shotgun Express, Jeff Beck Group a Faces. Úspešnú dráhu odštartoval v máji 1971 albumom Every Picture Tells A Story, ktorý sa dostal na prvé miesto v anglickom aj americkom rebríčku a následne hitom Maggie May v októbri 1971. Rod Stewart má dnes na svojom konte dvadsať deväť štúdiových albumov, osem z nich sa dostalo na prvé miesto. V singlovej TOP 30 mal doposiaľ 50 piesní, jedenásť z nich sa dostalo na prvé miesta. Medzi hity patria piesne You Wear It Well, Sailing, Tonight’s The Night, Do Ya Think I’m Sexy, Baby Jane, Young Turks, Every Beat Of My Heart, Rhythm Of My Heart, alebo All For Love z filmu Traja mušketieri, ktorú nahrali v trojici s Bryanom Adamsom a Stingom. Rod je tretíkrát ženatý, má osem detí, najmladším je Aiden Patrick Stewart, ktorý sa narodil 16.2.2011. V októbri 2005 dostal hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Dvakrát ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy, v roku 1994 ako sólového speváka a v apríli 2012 ako člena skupiny Faces.https://www.youtube.com/embed/iQzB5T_B_iI?feature=oembed

1946 – narodil sa Aynsley Dunbar (Liverpool, UK), exbubeník skupiny Journey, hral v nej v rokoch 1974 až 1978. V máji 1975 vydali prvú LP platňu s názvom Journey. V auguste 1979 mali v hitparáde prvú pieseň Lovin‘, Touchin‘, Squeezin‘. Vydali štrnásť štúdiových albumov, najúspešnejším z nich bol siedmy Escape, vydaný v júli 1981, ktorý sa dostal v rebríčku na prvé miesto. V roku 2000 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy. Aynsley po odchode zo skupiny spolupracoval s viacerými známymi osobnosťami hudobnej scény, medzi nimi boli John Mayall, Frank Zappa, Jeff Beck, David Bowie, skupiny Jefferson Starship, Whitesnake a UFO. Americký hudobný dvojtýždenník Rolling Stone ho v rebríčku najlepších bubeníkov všetkých čias zaradil na 27. miesto.

1948 – narodil sa Donald Fagen (Passaic, New Jersey, USA), spevák,  skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch skupiny Steely Dan. Táto formácia vznikla v roku 1971. V októbri 1972 vydali prvý album Can’t Buy a Thrill, hitom z neho bola skladba Do It Again. Vydali deväť štúdiových albumov, ten deviaty Everything Must Go vyšiel v júni 2003. Najúspešnejší bol šiesty Aja, ktorý vydali v septembri 1977, bol tretí v Spojených štátoch a piaty v Anglicku. Donald vydal aj štyri sólové albumy, štvrtý s názvom Sunken Condos vyšiel v októbri 2012.

1953 – narodila sa Pat Benatar (vlastným menom Patricia Mae Andrzejewski, Brooklyn, New York City, USA), speváčka a skladateľka. Študovala operný spev, na rockovej scéne sa objavila v závere 70. rokov. V septembri 1979 vydala debutový album In The Heat Of The Night. Úspech je priniesol druhý album Crimes Of Passion z augusta 1980, ktorý v rebríčku skončil na druhom mieste.  V júli 1981 vydala tretí Precious Time, ten sa dostal na prvé miesto. Na svojom konte má dvanásť albumov, dvanásty s názvom Go vyšiel v auguste 2003. K diskografii patrí aj viac ako dvadsiatka live a kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mala 15 piesní, najúspešnejšími boli Love Is A Battlefield v októbri 1983 a We Belong v novembri 1984, obe sa dostali na piate miesto. Na svojom konte má štyri ceny Grammy.

1955 – narodil sa Michael Schenker (Sarstedt, Nemecko), mladší brat Rudolfa Schenkera, ktorý v roku 1965 založil v Hannoveri skupinu Scorpions. Michael hral v Scorpions v rokoch 1969 až 1973. V roku 1980 založil vlastnú formáciu Michael Schenker Group. Pod týmto názvom vydali aj prvú LP platňu. Od roku 1981 používali aj skrátený názov M.S.G., ich diskografia ráta viac dve desiatky vydaných albumov. Na svojom konte má Michael aj viac ako desiatku sólových albumov.

1964 – narodil sa Brad Roberts (Winnipeg, Manitoba, Kanada), sólový spevák, gitarista a skladateľ kanadskej skupiny Crash Test Dummies. Táto folk-rocková formácia vznikla vo Winnipegu v roku 1987. V roku 1991 vydali debutový album The Ghost That Haunt Me, na ktorom bol ich prvý hit Superman’s Song. Úspech im priniesol druhý album God Shuffled His Feet, vydaný v októbri 1993, na ktorom bol aj hit Mmm Mmm Mmm Mmm. Roberts vydal dva sólové albumy, Crash Test Dude v roku 2001, Rejanaka: Mantra v roku 2011.

1964 – narodil sa Zdeněk  Kub, basový gitarista skupiny Arakain. Túto heavy metalovú formáciu založili spevák Aleš Brichta, gitarista Jiří Urban a bubeník Miroslav Nedvěd. V období rokov 1984 až 1986 vystupovala s kapelou ako hosť aj vtedy mladá rocková speváčka Lucie Bílá. V roku 2002 odišiel zo skupiny Aleš Brichta. V súčasnej zostave skupiny je Jiří Urban jediným členom z pôvodnej zostavy.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
pondelok, 24. júna 2024
Meniny má Ján, zajtra Tadeáš, Olívia