Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 9. januára 2024, 00:01

Dnes je utorok 9. januára. Meniny má Alexej.

Foto: Zdenko Michalov

Mužské meno Alexej je ruské meno gréckeho pôvodu a v preklade znamená „obranca“. Nositeľov tohto mena oslovujeme Saša, Lexa, Alex.

Správanie Alexejov je zvláštne. Často sa túlajú vo vlastnom podvedomí a tam rozvíjajú svoju fantáziu, ktorá ich odtŕha od skutočnosti. Sú ovplyvniteľní a často sa usilujú vopred ospravedlniť svoje správanie zo strachu, že zaň budú odsúdení. Patria skôr medzi nesmelých ľudí.

Alexejovia sú samoukovia. Dušou sú nezávislí umelci. Nájdeme však medzi nimi aj napríklad námorníkov, čo im istým spôsobom umožňuje stiahnuť sa z tohto sveta, ktorý odmietajú. Nositelia krstného mena Alexej budú po celý život potrebovať oporu silného partnera.

Zdravie Alexejov nie je vždy pevné, navyše majú chúlostivý žalúdok. Mali by sa preto vyhýbať hlavne mastným jedlám. Ich ochranná rastlina je rumanček, ochranný kameň nefrit.

Známe osobnosti s menom Alexej: 

Alexej II. (1929 – 2008) – patriarcha pravoslávnej cirkvi,

Alexej Vojtášek – ilustrátor.

V psom kalendári oslavuje meniny Kiera, Sajan.

Hudobný kalendár

1928 – narodil sa Domenico Modugno (Polignano a Mare, Taliansko), spevák. Študoval herectvo, v roku 1951 hral v prvom filme. Od roku 1954 účinkoval v zábavných podnikoch v Miláne. Do histórie talianskej populárnej hudby sa zapísal tým, že v roku 1958 vyhral známy festival San Remo s piesňou Volare (Nel Blu Dipinto Di Blu). Skladba sa stala celosvetovým hitom a v septembri 1958 viedla americký rebríček, v anglickom bola druhá. Predaj singlov prevýšil sumu 7 miliónov kusov a získal za ňu cenu Grammy. Hneď v ďalšom ročníku bol prvý s piesňou La Piova, známou ako Ciao, ciao, bambina, ktorá sa stala rovnako hitom. Prvenstvo na festivale si potom ešte dvakrát zopakoval. Jeho ďalšími hitmi boli piesne La lontananza, Vecchio frac, non piangere Maria, Amara terra mia či Stasera pago io. V 70. rokoch pokračovala jeho úspešná spevácka aj filmová dráha. Modugno zomrel 6. augusta 1994 vo veku 66 rokov (infarkt) na Sicílii.https://www.youtube.com/embed/d9zO4DiPsOM?feature=oembed

1941 – narodila sa Joan Baez (State Island, New York, USA), folková speváčka a skladateľka. Presadila sa hlavne v 60. rokoch. Prvý úspech si získala v roku 1959 na folkovom festivale v Newporte, v roku 1960 vydala prvú LP platňu Joan Baez. V roku 1963 koncertovala spolu s Bobom Dylanom na folkových festivaloch v Monterey a znova v Newporte. Pri svojich vystúpeniach otvorene protestovala proti vojne vo Vietname. V auguste 1969 bola medzi účinkujúcimi na známom festivale vo Woodstocku. Jej najväčším hitom bola v októbri 1971 skladba The Night Drove Old Dixie Town. Predaj singlov prevýšil sumu milión výliskov. Tvorbu Joan Baezovej prezentuje dvadsaťštyri štúdiových albumov, najnovší s názvom Day After Tomorrow vyšiel v septembri 2008. K diskografii patrí aj tridsiatka kompilačných a live albumov. V apríli 2017 ju uviedli do Rokenrolovej siene slávy.

1944 – narodil sa Scott Walker (vlastným menom Noel Scott Engel, Hamilton, Ohio, USA), spevák, basový gitarista, hráč na klávesoch a zakladateľ skupiny Walker Brothers. Táto formácia vznikla v americkom Los Angeles v roku 1964, rok nato sa presťahovali do Londýna. V anglickom rebríčku mali desať skladieb, ich najväčším hitom bola v marci 1966 pieseň The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore, ktorá sa dostala až na prvé miesto anglického rebríčka. Rozišli sa v roku 1967, vydali tri albumy. Scott Walker na sólovej dráhe vydal v roku 1968 úspešný album Scott 2, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v anglickom rebríčku. V rokoch  1975 až 1978 obnovili účinkovanie a vydali aj tri albumy. Scott má na svojom konte štrnásť štúdiových albumov, ten najnovší Bish Bosch vyšiel v decembri 2012. V októbri 2014 vydal spolu s experimentálnou metalovou formáciou Sunn O))) album Soused.

1944 – narodil sa Jimi Page (Heston, Middlesex, UK), gitarista skupiny Led Zeppelin. Táto hard-rocková formácia vznikla v septembri 1968, založil ju gitarista Jimmy Page, premiérový koncert mali 15. októbra 1968 na Surrey Univerzity. V januári 1969 vydali prvý album s názvom Led Zeppelin. Ešte v novembri 1969 vychádza veľmi úspešný album Led Zeppelin II, ktorý viedol americký aj anglický rebríček. Rovnako úspešné boli pre skupinu 70. roky. Ich úspešná éra skončila 25. septembra 1980 úmrtím bubeníka Johna Bonhama. Počas tohto obdobia vydali deväť štúdiových albumov, sedem z nich sa dostalo na prvé miesto. Po devätnástich rokoch, keď posledný koncert mali v máji 1988, sa 10.decembra 2007 zišla na pódiu v londýnskej O 2 Aréne pôvodná trojica Page, Plant, Jones, za bicími bol Jason Bonham, syn bubeníka pôvodnej zostavy Johna Bonhama. Pre 20-tisíc divákov, pričom záujem bol mnohonásobne vyšší, to bol skvelý zážitok.

1948 – narodil sa Paul King (Dagenham, Essex, UK), hráč na gitare a bendžu v skupine Mungo Jerry. Táto formácia vznikla pod názvom Good Earth Rock’n’Band v roku 1967, založil ju gitarista, spevák a harmonikár Ray Dorset. Hrali najprv skiffle, neskôr psychedelický rock. Na začiatku roka 1970 zmenili štýl na pop rock a jug music a zmenili si aj názov na Mungo Jerry. Na anglickej hudobnej scéne sa presadili hneď v júni 1970 hitom In The Summertime, ktorý sa dostal na prvé miesto hitparády. Ešte v roku 1970 vydali aj prvý album Mungo Jerry. Rozišli sa v roku 1974. Po odchode od Mungo Jerry založil skupinu King Earl Boogie Band, účinkoval aj sólovo ako P. Rufus King.

1965 – narodil sa Haddaway (rodený Alexander Nestor Haddaway, Trinidad), spevák. V novembri 1993 vydal prvý album s názvom Haddaway. Z roku 1993 sú jeho hity What Is Love, Life a I Miss You, všetky tri vyšli aj na prvom albume. Na svojom konte má osem albumov a kompilácií.https://www.youtube.com/embed/HEXWRTEbj1I?feature=oembed

1970 – narodila sa Lara Fabian (rodená Lara Sophie Katy Crokaert, Etterbeek, Belgicko), speváčka a skladateľka. Osudovým sa jej po profesionálnej aj osobnej stránke stalo stretnutie so skladateľom Rickom Allisonom. Bola to láska na prvý pohľad a vtedy dvadsaťročná Lara sa s ním okamžite odsťahovala do kanadského Quebecu. Tam vydala debutovú platňu Lara Fabian. Na svojom konte má dnes dvanásť štúdiových albumov, ten najnovší Ma Vie Dans La Tienne vydala v novembri 2015, predchádzajúci s názvom La Secret vyšiel v apríli 2013. Na svojom konte má dnes viac ako 32 miliónov predaných platní a podľa tohto predaja je najúspešnejšou belgickou ženskou speváčkou všetkých čias.

1973 – narodil sa Sean Paul (rodený Sean Paul Ryan Francis Henriques, Kingston, Jamajka), dancehall a reggae spevák. V marci 2000 vydal debutový album Stage One. V septembri 2002 vydal druhý Dutty Rock, jeho predaj prevýšil sumu šesť miliónov výliskov, dostal sa do prvej desiatky albumov v Spojených štátoch aj v Anglicku. V americkej singlovej hitparáde mal zatiaľ deväť piesní, tri z nich, Get Busy (2003), Baby Boy, duet s Beyoncé (2003, obe sú z albumu Dutty Rock) a Temperature (2006) sa dostali na prvé miesto. Ešte úspešnejší je v Anglicku, tam sa do TOP 40 dostalo až štrnásť piesní.

1977 – narodila sa Lucia Šoralová (Bratislava), speváčka a muzikálová herečka. V roku 1996 bola úspešná v konkurze do českej verzie muzikálu Vlasy v pražskom divadle Pyramída. Jej pôsobiskom je hlavne Praha, kde účinkovala vo viacerých úspešných muzikáloch, medzi nimi Dracula (úloha Loraine), Krysař (Agnes), Hamlet (Ofélia), Johanka z Arku (hlavná postava Johanka), Miss Saigon (Kim), Tajemství (Anežka), v októbri 2009 účinkovala v pražskej Štátnej opere v hudobnej inscenácii Kudykam autorov Michala Horáčka a Petra Hapku, hrala v muzikáli Robin Hood. Lucia Šoralová vydala tri štúdiové albumy, Zblízka (2002), druhým je Púšť (2005), na ktorom mala aj duet s názvom Man O To so švédsko-iránskym spevákom Arashom. V novembri 2012 vyšiel jej tretí album s názvom O lásce, cti a kuráži. Lucia má dve deti, dcéru Rebeku a syna Ondreja, ich otcom je Ondřej Soukup.

1978 – narodil sa A.J. McLean (rodený Alexander James McLean, West Palm Beach, Florida, USA), člen skupiny Backstreet Boys. Táto americká chlapčenská formácia vznikla v roku 1993, zostavil ju producent Johnny Wright, bývalý manažér prvej americkej chlapčenskej vokálnej skupiny New Kids On The Block. V januári 1996 mali v singlovej hitparáde prvú pieseň Get Down (You’re The One For Me). V máji 1996 vydali prvý album pod názvom Backstreet Boys. Na ňom boli aj prvé hity skupiny Everybody a Quit Playing Game (With My Heart).

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila