Zdravý životný štýl v novom roku

  • Inzercia
  • 8. januára 2024, 15:49

Príchod nového roka je obdobím, kedy mnohí z nás uvažujú o nových začiatkoch, cítia potrebu zmeny a dávajú si rôzne predsavzatia. Tie môžu byť síce inšpirujúce, no na druhej strane aj veľmi náročné na udržanie.
Častokrát sa totiž naša pozornosť sústredí na veľké a radikálne predsavzatia, ale čo keby sme sa tento rok zamerali na malé, ale udržateľné zmeny, ktoré môžu mať signifikantný vplyv na celkovú kvalitu nášho života? V tomto článku vám prinášame pár tipov, ktoré určite stoja za zamyslenie, tak sa na to poďme spolu pozrieť!

Close-up of athletic woman adding strawberries while making fruit salad in the kitchen. (Autor: Adobe Stock)

Doprajte si pravidelný pohyb

Namiesto radikálnych a vyčerpávajúcich cvičebných plánov sa zamerajte na pravidelný pohyb. Krátke denné prechádzky alebo ranné cvičenie môžu mať pozitívny vplyv na vaše fyzické a duševné zdravie. Nemusíte tráviť hodiny cvičením v posilňovni.

Vyskúšajte rôzne formy cvičenia, ako je jazda na bicykli, plávanie či joga a nájdite si to, čo vám vyhovuje najviac. Podstatné je nestanovovať si neudržateľné ciele. Zdravý životný štýl totiž nie je o extrémnych diétach alebo nezmyselných cvičebných rutinách, ale o hľadaní rovnováhy a o udržateľných návykoch.

Skvalitnite svoje stravovacie návyky

V dnešnom uponáhľanom svete je veľmi jednoduché podľahnúť pokušeniu v podobe nezdravého jedla z fastfoodových prevádzok, avšak jedným z najkľúčovejších faktorov podpisujúcich sa na zdraví každého z nás je práve zdravá výživa

Skúste postupne zlepšovať svoje stravovacie návyky, napríklad pridávaním čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných obilnín do vášho jedálnička alebo nahraďte balíček cukríkov zdravšou verziou snacku v podobe proteínovej tyčinky. Ovocie a zelenina sú nielen zdravé, vďaka nim dokážete zdokonaliť svoju stravu a spraviť ju tak pestrou, vyváženou a, samozrejme, chutnou. Dbajte však na správne porcie a určite sa vyhnite prejedaniu. 

Pite dostatok vody

Pri téme zdravého životného štýlu dostáva pitný režim častokrát menej pozornosti, než si zaslúži. Pravidelný príjem vody je však dôležitým aspektom pre udržanie celkového zdravia a pohody.

Voda napomáha odstraňovať toxíny z tela, udržiavať správnu telesnú teplotu a podporuje dobré trávenie. Snažte sa nosiť so sebou fľašu vody ako pripomienku, vypite minimálne 2 litre denne a vyhýbajte sa nadmernej konzumácii sladených nápojov. 

Naučte sa pracovať so stresom

Nadmerný stres sa pomaly, ale isto stal neodmysliteľnou súčasťou našich životov, no jeho chronická prítomnosť môže mať negatívne účinky na náš organizmus. Naučte sa preto relaxačné techniky, ako je meditácia, joga alebo jednoduché dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu uvoľniť napätie a zvládať stres efektívnejšie.

Výborne tiež funguje beh alebo bicyklovanie, pri ktorých dovolíme našej hlave na chvíľku vypnúť. Pri pocite nadmerného stresu tiež môžete siahnuť po výživových doplnkoch alebo kvalitných bylinných čajoch, ktoré majú na organizmus upokojujúce účinky.

Nezabúdajte na spánok

Spánok je kľúčový pre obnovu tela a mysle. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na našu koncentráciu, náladu a dokonca aj na hmotnosť. Kvalitný spánok posilňuje naše kognitívne funkcie, zvyšuje koncentráciu, napomáha konsolidovať pamäť, zlepšuje kreativitu a zvyšuje schopnosť riešiť problémy.

Obmedzte používanie elektroniky a konzumáciu kofeínu pred spaním, snažte sa zaspávať a vstávať v rovnakom čase každý deň a spite 7-9 hodín denne.

Majte na pamäti, že aj ten najmenší krok, ktorý urobíte je krokom správnym smerom. Sústredenie sa na malé, ale udržateľné zmeny môže byť zásadným faktorom na ceste k udržaniu zdravého životného štýlu. Držíme vám palce!

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava