V Trnave bude v sobotu miestne referendum o parkovacej politike

  • Spravodajstvo
  • 8. januára 2024, 00:01

V Trnave sa bude v sobotu 13. januára konať historicky prvé miestne referendum, v ktorom sa obyvatelia môžu vyjadriť k parkovacej politike mesta. V čase od 7:00 do 22:00 bude v meste otvorených 25 miestností pre hlasovanie. Mestská referendová komisia má už za sebou prvé rokovanie, jej predsedom sa stal mestský poslanec Marián Galbavý. Mestské zastupiteľstvo v Trnave vyhlásilo referendum na základe požiadavky z petície, ktorú podpísalo 16 715 voličov.

(Autor: trnava.sk)

Obyvatelia Trnavy budú mať možnosť v miestnom referende odpovedať na päť otázok, ktoré sa týkajú parkovania v meste. Hneď v prvej sa môžu vyjadriť, či súhlasia so zrušením všeobecne záväzného nariadenia, ktoré rieši parkovaciu politiku v meste. Ďalšie otázky podmieňujú zavedenie novej parkovacej politiky vybudovaním bezplatných záchytných parkovísk s minimálnym počtom 1 380 parkovacích miest, zavedením pravidelnej kyvadlovej dopravy zo záchytných parkovísk do centra mesta či rovnakými podmienkami pre všetkých rezidentov vo všetkých rezidentských zónach.

Výsledky miestneho referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov referenda. V Trnave je aktuálne 53 310 oprávnených voličov.

Trnava má byť prvým krajským mestom na Slovensku, ktoré zavedie regulované parkovanie na celom svojom území vrátane okrajových častí. Obyvatelia s trvalým pobytom budú môcť v blízkosti svojho bydliska parkovať za jedno euro na rok, získajú určitý časový kredit na bezplatné parkovanie pre návštevy a na parkoviskách s označením B môžu parkovať zadarmo. Ostatní vodiči musia rátať s tým, že zadarmo už v Trnave nezaparkujú.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava