Alkohol v reštauráciách zdražel, viac štátu zaplatíme aj za tvrdý alkohol v obchodoch

  • Nezaradené
  • 6. januára 2024, 00:01

Znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 10 % zo základu dane sa od 1. januára už nevzťahuje na alkohol podávaný v gastro prevádzkach. Na alkohol podávaný v gastre sa uplatní sadzba DPH vo výške 20 %. Ide o jedno z opatrení z konsolidačného balíčka vlády Roberta Fica. Štátu to prinesie ročne 27 miliónov eur.

(Autor: pixabay.com)

Zvýšila sa tiež základná sadzba spotrebnej dane na lieh. Sadzba stúpla o niečo vyše 6 percent, zo 130 percent na 138 percent. Znížená sadzba dane bude aj po zvýšení predstavovať 50 % zo sadzby dane z alkoholického nápoja, ktorým je lieh. Toto opatrenie štátu prinesie 17,9 milióna eur. Zvýšenie spotrebnej dane sa nevzťahuje na pivo a víno.

Sadzba dane z tabaku, bezdymových tabakových výrobkov a cigariet stúpne k 1. februáru 2024. Vláda umožní o mesiac dlhší dopredaj tabakových výrobkov v maloobchode tak, aby tomuto segmentu nevznikli neprimerane vysoké náklady pre potrebu následného ničenia nepredaných tabakových výrobkov. Tým sa zároveň zabezpečí plynulejší prechod na novú vyššiu sadzbu dane z tabakových výrobkov.

Stúpne aj zrážková daň z dividend, a to zo 7 percent na 10 percent. Vláda Roberta Fica tiež opäť zavádza minimálnu daň z príjmov právnických osôb, ktorú musí daňovník odviesť bez ohľadu na výšku daňového základu resp. straty. Výška minimálnej dane závisí od ročného obratu. Minimálna daň dosiahne od 340 eur pri ročnom obrate firmy do 50-tisíc eur do 3 840 eur pri ročnom obrate nad 500-tisíc eur.

Od 1. januára sa zvýšil počet podnikateľov a firiem, na ktorých sa vzťahuje znížená 15-percentná sadzba dane z príjmov. Hranica výšky zdaniteľných príjmov rozhodujúca pre zníženie sadzby dane z príjmov na 15 % stúpne z úrovne 49 790 eur na pevne stanovenú sumu 60 000 eur. Táto hranica sa bude vzťahovať aj pre použitie statusu mikrodaňovníka, ktorý požíva niektoré daňové výhody spojené so zisťovaním základu dane. „Z dôvodu právnej istoty daňovníkov a jednoznačného určenia hranice zdaniteľných príjmov pre uplatnenie 15-percentnej sadzby dane sa zavádza pevná, dobre zapamätateľná suma vo výške 60 000 eur,“ uviedol rezort financií. Odhaduje, že sa takéto opatrenie pozitívne dotkne 14,5 tisíca podnikateľov a firiem, ktorí by si mohli v priemere znížiť ročnú daň o 376 eur. Celkovo tak štát na tomto kroku stratí takmer 5,5 milióna eur.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján