Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 5. januára 2024, 00:00

Dnes je piatok 5. januára. Meniny má Andrea.

Ženské meno Andrea má grécky pôvod a v preklade znamená „odvážna“. Nositeľky tohto na našom území stále obľúbeného mena oslovujeme Ajka, Andy, Andrejka.

Andrey sú ženy prefíkané, nedôverčivé a obľubujú iróniu. Obdivuhodná pamäť im umožní už v mladosti presvedčiť sa, že im stačí preletieť text učiva, čo počuli pred pár dňami v škole, a už ho ovládajú. Dobre sa cítia v povolaniach, kde musia byť stále v strehu a využijú všetko, aj lesť, aby im neunikol úspech.

Citový život majú Andrejky zložitý. Chcú, aby ich niekto ľúbil také, aké sú, ale keďže samy presne nevedia, aké sú, často sú zmätené a sklamané. Andrey sú strhujúce, obdarené veľkou emotívnosťou. Ich činorodosť je úžasná. Majú náhle a nečakané reakcie.

Ich totemové zviera je líška. I keď sa obávajú neúspechu a neraz potláčajú svoje city, sú veľmi citlivé, podobné svojmu totemovému kvetu hyacintu. Zdravie majú dvojtvárne. Keď sú šťastné, zdravie im slúži, keď sa utápajú v zachmúrenosti, všetko je inak. Mali by sa vyhýbať chladu a prievanu. Ochranným kameňom je achát.

Známe osobnosti s menom Andrea: 

Andrea Pálffy-Beláni – moderátorka

V psom kalendári oslavuje meniny Dragon, Gaston, Horác.

Hudobný kalendár

1923 – narodil sa Sam Phillips (Florence, Alabama, USA), americký producent. V januári 1950 otvoril v Memphise nahrávacie štúdio Memphis Recording Service a založil vlastnú vydavateľskú značku Sun Records. V tomto štúdiu nahral svoju prvú pieseň That’s All Right Mama vtedy ešte neznámy Elvis Presley. V tomto štúdiu začínali aj Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins a Roy Orbison. V roku 1986 ho uviedli do Rock and rollovej siene slávy. Sam Phillips zomrel 30. júla 2003 vo veku 80 rokov v Memphise.

1940 – narodil sa Athol Guy (Colac, Victoria, Austrália), basový gitarista a spevák skupiny Seekers. Táto pop-folková austrálska formácia vznikla počas roku 1963 na predmestí austrálskeho Melbournu. V závere roka 1963 vydali prvú LP platňu Introducing The Seekers. Za vidinou úspechu sa na začiatku roka 1965 sťahujú do Londýna. Už mesiac nato mali v hitparáde prvú skladbu I’ll Never Find Another You. Ich producentom bol Tom Springfield, s jeho pomocou dosiahli úspech, keď v priebehu troch rokov sa do singlovej hitparády dostalo osem ich skladieb. Hitmi boli piesne A World Of Our Own, Carnival Is Over aj Georgy Girl. Rozišli sa v roku 1968, od roku 1992 pokračujú v činnosti v pôvodnej zostave.

1940 – narodil sa Peter Mayer (Hohenmölsen, Halle, NDR), hráč na klávesových nástrojoch nemeckej skupiny Puhdys. Začínal hrou na akordeóne, potom aj na klavíri, bol učiteľom hudby. Po vojenskej službe prišiel do skupiny Puhdys. Tá vznikla v roku 1969 na základoch skupiny Udo-Wendel-Combo. V roku 1974 vydali prvú LP platňu s názvom Puhdys 1. Na hudobnej scéne sú do dnešných dní, z päťčlenného obsadenia sú traja členovia z jej pôvodnej zostavy, jedným z nich je Peter Mayer.

1949 – narodil sa George Brown (New Jersey, USA), hráč na bicích nástrojoch skupiny Kool & The Gang. Táto disko-funková formácia vznikla v roku 1968 v Jersey City. Prvú LP platňu  s názvom Kool & The Gang vydali v roku 1969. Presadili sa v roku 1973 a do záveru osemdesiatych rokov patrili k špičke americkej hudobnej scény.

1950 – narodil sa Chris Stein (New York City, USA), gitarista skupiny Blondie. Táto punková formácia vznikla v auguste 1974 v New Yorku, jej lídrami boli práve Chris Stein a speváčka Debbie Harry. Rozišli sa v roku 1982, keď sa Debbie Harry vydala na sólovú dráhu. V roku 1998 sa opäť dali dohromady, rok nato vydali album No Exit a hitparádu viedla ich skladba Maria.

1951 – narodil sa Ľubo Belák (Bratislava), spevák, skladateľ a textár. V roku 1968 založil formáciu Ľubo Belák Sextet, neskôr sa premenovali na skupinu Ľuba Beláka. Počas jej desaťročného trvania s ňou účinkovali Ľubova sestra Jana Beláková, Karol Duchoň, Jana Kocianová aj Eva Kostolányiová. V roku 1980 založil rockovú skupinu LBT, ktorá interpretovala iba vlastnú tvorbu. Jej členmi boli okrem iných aj Andrej Šeban či Marián Greksa. LBT ukončila činnosť v roku 1983. Od tej doby sa Ľubo Belák venuje televíznej tvorbe a produkcii.

1963 – narodil sa Grant Young (Iowa City, Iowa, USA), exbubeník skupiny Soul Asylum, hral v nej v rokoch 1984 až 1995. Táto alternatívna rocková formácia vznikla v Minneapolise v roku 1983. Presadili sa v júli 1993 hitom Runaway Train. V júli 1995 bola úspešná ich skladba Misery. Na svojom konte majú jedenásť štúdiových albumov.

1968 – narodil sa DJ BoBo (vlastným menom Peter René Cipiriano Baumann, Kölliken, Švajčiarsko). Začínal v roku 1985 ako dídžej v klube mladých v Aarau. Rok nato bol druhý na švajčiarskych majstrovstvách diskdžokejov. Od začiatku 90. rokov sa venuje aj skladaniu piesní a spievaniu. V roku 1992 nahral prvý singel Somebody Dance With Me. Pod týmto názvom vydal v roku 1993 aj prvý album. Úspešný bol v roku 2003 album Chihuahua a letným hitom sa stala pieseň s rovnomenným názvom. Jeho skladby bodovali v európskych rebríčkoch, do anglickej hitparády sa však nedostali.

1969 – narodil sa Marilyn Manson (vlastným menom Brian Hugh Warner, Canton, Ohio, USA), spevák, skladateľ a gitarista. Pod týmto názvom založil v Clevelande v roku 1989 elektro-metalovu formáciu, ich prvý názov bol Marilyn Manson & The Spooky Kids. V roku 1994 vydali debutový album Portrait Of An American Family. Skupina a hlavne jej líder sú známi svojim nevkusom a obscénnosťami počas koncertov. V americkej singlovej TOP 40 mal štrnásť skladieb, v anglickej o dve menej.

1972 – narodil sa Sasha (vlastným menom Sascha Schmitz, Soest, Nemecko), spevák a skladateľ. V priebehu 90. rokov sa prepracoval medzi popredných nemeckých interpretov. V roku 1998 vydal prvý singel so skladbou I’m Still Waitin‘. V roku 1999 vydal prvý album s názvom Dedicated To… , v roku 2000 vydal druhý s názvom You. V rokoch 2003 až  2007 žil v Hamburgu s Martou Jandovou, speváčkou skupiny Die Happy. Populárny je v nemecky hovoriacich krajinách, v nemeckej singlovej hitparáde mal doposiaľ pätnásť piesní.

1978 – narodila sa Emilia (vlastným menom Emilia Rydberg, Stockholm, Švédsko), speváčka. V septembri 1998 vydala prvý singel so skladbou Big Big World. Pesnička viedla viaceré európske hitparády. Pod rovnakým názvom vydala v decembri 1998 aj prvý album.

1998 – zomrel Sonny Bono (*16. februára 1935, Detroit), spevák a skladateľ, bývalý spevácky aj manželský partner speváčky Cher, s ktorou vytvoril v 60. rokoch známu dvojicu Sonny & Cher. V hitparáde mali celkom jedenásť piesní. Ich najväčším hitom bola skladba I Got You Babe, s ktorou viedli v auguste 1965 americký rebríček. Po rozvode pokračovala Cher v sólovej dráhe, Bono nastúpil na politickú dráhu. V apríli 1988 ho zvolili za starostu Palm Springs a v politickej kariére to dotiahol až na kongresmana. Zomrel vo veku 62 rokov na následky úrazu pri lyžovačke.

62 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor