Benzíny a nafta by mohli zlacnieť

  • Spravodajstvo
  • 4. januára 2024, 00:01

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach by nemalo mať dlhé trvanie. Predpokladá to analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Podľa neho by sa mohlo na slovenských čerpačkách aj zlacňovať. „Ostatný vývoj cien ropy na svetových trhoch by mal znamenať, že povianočné zdražovanie palív by nemalo mať dlhé trvanie a malo by byť len limitované. Predpokladáme, že ceny benzínu aj nafty by mali zostať pod 1 eurom a 55 centami. Ak sa ceny ropy udržia okolo súčasných úrovní, bude existovať dokonca aj priestor pre určité zlacnenie palív,“ povedal pre agentúru SITA analytik Pánis.

(Autor: Vrbovské zvesti)

Ropa sa v závere roka 2023 dostala pod predajný tlak a skončila na dvojtýždenných minimách. Benchmark Brent odovzdal v posledný obchodný týždeň takmer dve a pol percenta a zatváral na hranici 77 amerických dolárov, pričom severoamerická ropa WTI zaznamenala takmer trojpercentnú stratu a končila mierne nad 71 dolármi.

Za celý rok 2023 klesla komodita o približne 10 percent a zaknihovala prvú celoročnú stratu od roku 2020, keď napokon podľa Pánisa prevážil faktor prezásobeného trhu pri rekordnej ťažbe mimo kartelu OPEC+, pod čo sa podpísal najmä rast americkej produkcie. „Ponuka tak dokázala držať krok s rastom dopytu, ktorý prekonal už aj predpandemické rekordné úrovne,“ podotkol Pánis,

V povianočnom období ceny ropy najskôr vyskočili nad 75 dolárov v prípade WTI a nad 80-dolárovú métu u zmesi Brent. Trh podľa analytika reagoval na rastúcu nervozitu okolo útokov jemenských povstalcov podporovaných Iránom na obchodné lode v Červenom mori a na následné obmedzenie prepravy cez túto významnú dopravnú tepnu.

„Riziková prémia komodity však bola rýchlo vymazaná, keď sa zlepšila bezpečnostná situácia v tomto regióne a mnohé prepravné spoločnosti signalizovali obnovu plavby cez Červené more. Okrem toho sa ukázalo, že dodávky ropy na svetové trhy nie sú napriek zvýšenému napätiu na Blízkom východe nijako zasiahnuté. To následne vyústilo pod pád cien ropy s poklesom Brentu hlboko pod 80 dolárov a WTI pod 72 dolárov,“ konštatoval Pánis.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína