Na zrúcanine Katarínka budú Traja králi aj živý betlehem

  • Tip na výlet / Kultúra a spoločnosť
  • 3. januára 2024, 00:01

Záchrancovia zrúcaniny Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej pri Dechticiach v okrese Trnava, známej pod názvom Katarínka, organizujú v sobotu 6. januára podujatie Traja králi na Katarínke. V programe od 13:00 do 16:00 bude svätá omša s požehnaním trojkráľovej vody priamo v ruinách bývalého kostola, živý betlehem a v prípade dobrého počasia aj výstup na vyhliadkovú vežu. Podujatím si pripomenú 30 rokov dobrovoľníckeho projektu Katarínka.

(Autor: katarinka.sk)

Františkánsky kláštor Katarínka bol zrušený dekrétom Jozefa II. v roku 1786, odvtedy mal len občasných obyvateľov a pomerne veľký areál začal chátrať. „Objavil“ ho až v roku 1994 Bratislavčan Peter Herceg, ktorý začal organizovať letné prázdninové tábory na záchranu pozostatkov tejto historickej pamiatky pre ďalšie generácie. Výsledkom bolo nielen čistenie lokality, konzervovanie múrov, ale aj archeologické výskumy, ktoré priniesli nové poznatky o tomto mieste, a pred niekoľkými rokmi aj sprístupnenie vyhliadkovej veže, ktorá vznikla z veže kostola. Pri práci dobrovoľníci využívajú pod dohľadom odborníkov dobové techniky murovania, škárovania, kresania dubových trámov, používajú aj vlastnoručne tesaný rumpál. Občianske združenie Katarínka získalo za vyhliadkovú vežu ocenenie Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2017.

Na Katarínku v malokarpatských lesoch prichádzajú v posledných rokoch tisícky turistov. Najviac na Deň otvorených dverí, ktorý tu býva vždy 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Okrem toho Katarínku zapájajú do Noci hradov a zrúcanín, Noci kostolov a každý rok sa koná aj Bielonedeľná púť na Katarínku.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich