Porsche ohlásilo v Hornej Strede investíciu 315 miliónov eur, ktorá zamestná 295 ľudí

  • Spravodajstvo / Región
  • 20. decembra 2023, 17:15

Za účasti ministerky hospodárstva Denisy Sakovej dnes podpísali strategickú investíciu v Priemyselnom parku Horná Streda MH Invest a Porsche v objeme viac ako 315 miliónov euro ktorá v budúcnosti prinesie 295 pracovných miest. Dohodu podpísali konatelia MH Invest Adrián Jenčo a Porsche Werkzeugbau s.r.o. Pavol Turňa.

(Autor: pror)

Chcem oceniť spoločnosť Porsche, ktorá v tejto lokalite pôsobí dlhodobo a má záujem na Slovensku investovať,“ skonštatovala ministerka hospodárstva Denisa Saková. Projekt vychádzal z potreby rozširovania spoločnosti Porsche po roku 2026, nakoľko súčasný areál firmy Porsche už neumožňoval ďalší rozvoj. Spoločnosť MH Invest sa zaviazala pripraviť základnú infraštruktúru. „Som veľmi rada, že v takto symbolický deň, kedy uzatvárame kapitolu ťažby uhlia na hornej Nitre a elektráreň Nováky prinášame investíciu, ktorá prinesie pracovné príležitosti do regiónu,“ uzavrela ministerka Saková.

Prvým podnikom Porsche na Považí bola náraďovňa v Dubnici nad Váhom, ktorá vznikla v roku 2015 a zamestnáva 170 osôb. Nakoľko išlo o úspešný projekt, Porsche v roku 2016 kúpilo 26 hektárový pozemok v okolí priemyselného parku Horná Streda, kde v roku 2018 vybudovalo za 12 miliónov euro vývojove centrum pre robotizáciu a informatizáciu, kde dnes pracuje 70 vysokokvalifikovaných zamestnancov. Toto centrum vyvíjalo aj technológie pre výrobu batériových modulov a prilákalo tak do ho Hornej Stredy aj sériovú výrobu batériových modulov pre nový Cayenne vyrábaný v VW Bratislava. Výroba by mala začať v roku 2025, budovy sú už pripravené a aktuálne sa inštalujú technológie.

Druhá fáza závodu Porsche bude vyrábať základné batériové moduly druhej generácie a jej výstavba by sa mala začať v roku 2024 po získaní stavebných povolení. Aktuálne ohlásená investícia by sa mala začať realizovať v roku 2028.

TS MH SR

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila