V Piešťanoch každá piata škatuľka cigariet pochádza od pašerákov

  • Spravodajstvo
  • 6. decembra 2023, 22:30

Približne za každú 15. cigaretu vyfajčenú na Slovensku nebola odvedená spotrebná daň. Podľa analýzy realizovanej spoločnosťou Nielsen IQ sa objem nezdanených tabakových výrobkov vrátil na rekordnú úroveň 6,4 percenta, ktorá bola pred pandémiou COVID-19. Podiel falšovaných produktov dosiahol tento rok historickú úroveň 3,2 percenta.

V Piešťanoch podiel pašovaných cigariet narástol až desaťnásobne. (Autor: Finančná správa SR)

Lokality s najvyšším podielom nezdanených tabakových výrobkov prekvapivo už nie sú pri ukrajinských hraniciach, ale v Komárne a Piešťanoch, kde 20-percentný podiel nelegálnych tovarov znamená, že z každej piatej škatuľky nebola odvedená spotrebná daň.

„Tohtoročný rast podielu nezdanených tabakových výrobkov možno spojiť s citlivosťou Slovákov na celkový rast výdavkov domácností, pre ktorý mnohí neváhali siahnuť po cigaretách, za ktoré nebola odvedená spotrebná daň na Slovensku. Pokiaľ by tieto produkty boli riadne zakúpené, štát by podľa našich prepočtov získal navyše 70 miliónov eur do rozpočtu. Na druhej strane, ak by do budúcnosti rástla výška spotrebnej dane, reakciou by bol rast nelegálneho obchodu s takýmito výrobkami,“ hovorí Ľubomír Tuchscher, výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky.

Analýza spoločnosti Nielsen IQ Empty Pack Survey vyhodnocuje podiel obalov nezdanených tabakových výrobkov v odpadoch na verejných miestach. Táto metóda sa dlhodobo používa vo svete, na Slovensku sa realizuje tento výskum od roku 2011 v 39 mestách všetkých regiónov s osobitným dôrazom na lokality pri hraniciach. V hraničných mestách možno identifikovať rastúci dopyt po dovoze produktov nielen z Ukrajiny, ale aj z Poľska alebo Česka, za ktoré je u našich susedov odvedená nižšia spotrebná daň a sú pre bežného Slováka lacnejšie.

Väčšina lokalít, kde bola analýza realizovaná, zaznamenala rast podielu nezdanených produktov. Zníženie analytici identifikovali len v niekoľkých lokalitách pri slovensko-ukrajinských hraniciach. Najväčší podiel nezdanených výrobkov bol v Komárne a Piešťanoch – rovnako 20 percent, pričom v prípade Piešťan išlo o desaťnásobný rast.

„Cítime, že Finančná správa SR robí veľa pri odhaľovaní nelegálnych výrobní cigariet na Slovensku. Rast falšovaných cigariet vo vnútrozemí je však signálom, že kriminálne skupiny si neustále hľadajú dômyselnejšie cesty, ako dodať svoj tovar cenovo citlivým Slovákom,“ dodáva Tuchscher.

Medzi členmi Slovenského združenia pre značkové výrobky je päť najväčších výrobcov a dovozcov tabakových výrobkov, ktorí spolu predstavujú 98 percent legálneho trhu. Vo všeobecnosti viac ako tri štvrtiny ceny cigariet putujú do štátneho rozpočtu, zvyšok sa delí medzi výrobcami, dovozcami a obchodníkmi.

Lokality s najvyšším podielom nezdanených cigariet:

Komárno – 20 % (4 % v 2022)

Piešťany – 20 % (2 % v 2022)

Michalovce – 14 % (6 % v 2022)

Humenné – 13 % (6 % v 2022)

Svidník – 13 % (3 % v 2022)

zdroj: SZZV

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je štvrtok 11. júla. Tento deň je Svetovým dňom populácie. Meniny má Milota.
  • 11.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 14. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich