Ťažký život zvierat na farme pána Jonesa

  • Knihy
  • 27. novembra 2023, 22:24

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Vo vydavateľstve SnowMouse Publishing, v edícii Stálice, vyšiel kultový text Georga Orwella – Zvieracia farma v preklade Jána Kamenistého s úžasnými ilustráciami Matúša Maťátka. Zvieracia farma vyšla prvýkrát v roku 1945, text možno žánrovo označiť ako novelu, zvieraciu bájku, dystopiu aj politickú satiru.

Ťažký život zvierat na farme pána Jonesa vďaka snu o slobodnom živote a rovnosti vedie k rebélii, zvieratá vyženú tyrana a začnú žiť v napĺňaní ideálnej predstavy, že všetky sú si rovné, že štyri nohy sú dobré, dve nohy zlé… Pomaly, nenápadne, postupne, neskôr zjavne vytvoria prasce najvyššiu kastu, ktorá ohýba všetky demokratické princípy a novodobá svojvôľa je na svete. Ľudská túžba po moci zničí demokraciu, opäť sú rovní a rovnejší, korupcia, zrada a zločin valcujú vznešené idey. Orwell bol vizionár…

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava