Čajky sa udržali v hre o postup v Eurocupe, rozhodne sa o týždeň v Girone

Basketbalistky Piešťanských Čajok zvíťazili v B-skupine Európskeho pohára (Eurocup) doma nad luxemburským T71 Dudelange 81:54 a aj naďalej zostávajú v hre o postup do play off. K výhre najviac prispela Evita Herminjardová, autorka 21 bodov. V tabuľke patrí aktuálnemu šampiónovi Niké Extraligy žien tretia priečka s dvoma výhrami a troma prehrami. Svoj záverečný zápas v skupinovej fáze odohrajú v stredu 29. novembra o 19.15 h na palubovke španielskej Spar Girona.

Ke´Shunan James prispela k víťazstvu 16 bodmi. (Autor: Lukáš Droppan)

Prvé minúty súboja neboli príliš divácky prívetivé, v 4. minúte bol stav 2:2. Na piešťanskej strane bola väčšia herná kvalita, ale chýbala tomu presnejšia muška. V tomto scenári Dudelange z toho ťažil a mohol hrať s Čajkami v podstate vyrovnanú partiu. To ukázalo aj skóre po prvých 10 minútach – 12:10. V druhej časti pokračoval fyzický a bojovný basketbal, ale Piešťany to postupne chceli zlomiť na svoju stranu. Do trháku ich naštartovala Herminjardová, napokon z toho bol úsek 11:2 a dvojciferné vedenie. Razom to domácim hráčkam začalo padať a ukázalo sa to na polčasovom náskoku – 41:29.

Rozhodujúce okamihy prišli hneď na začiatku druhého polčasu, za približne štyri minúty zaznamenali Piešťany 15 bodov za sebou a súper už na to adekvátne nezareagoval. Celá tretia štvrtina sa niesla vo svižnom, ofenzívnom tempe a Čajky si svoj náskok vedeli bez väčších problémov strážiť. Boli tam síce občasné výpadky v koncentrácii, ale do záverečnej časti mohli ísť spokojné, viedli totiž 64:45. Dudelange pokračoval vo vysokom nasadení, ale to aj Piešťany a napokon svoje vedenie ešte vedeli zvýšiť. Druhé eurocupové víťazstvo v B-skupine získali po výsledku 81:54.

Eurocup – B-skupina:

Piešťanské Čajky – T71 Dudelange 81:54 (12:10, 29:19, 23:16, 17:9)

Piešťany: Herminjardová 21, Jamesová 16, Taušová 9, Jurčenková 6, Mitrasinovičová 5 (Mandičová 10, Dinga-Mbomiová 6, Moravčíková 4, Chovaníková a Majerová po 2, Uhlíková a Vandlíková 0)

Najviac bodov Dudelange: Loydová 15, Wintonová 14, da Silvová 9

TH: 6/2 – 19/13, Fauly: 18 – 8, Trojky: 15 – 3, Rozhodovali: Stoica (Rum.), Győrfy (Maď.), Štampalijová (Chor.), 500 divákov

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Z našej strany veľmi slabý štart, nie že zlý, ale bez energie. Obrana ešte ako-tak fungovala, ale útočne to nebolo veľmi tak, ako sme chceli. Potom sme trochu pridali a už to vyzeralo fajn, naberalo to nejaké kontúry. Výborná bola úspešnosť spoza trojkového oblúka. Som rád za toto víťazstvo, potrebovali sme to, aby sme sa udržali v hre o postup. Som hlavne rád za mladé dievčatá, že si trochu okúsili Eurocup a tiež sa presadili.“

Anna Jurčenková, hráčka Piešťan: „Zo začiatku až do jeho konca to bol náročný zápas. Vedeli sme o nich, že hrajú do naplno, im je jedno, aký je stav. Nejako pomalšie sme sa rozbiehali, ale cez polčas sme si povedali, že musíme opraviť chyby v obrane a viac sa hýbať. V jeden moment nám padli dôležité strely, potom sme sa chytili a už to išlo.“

Jerome Altmann, tréner Dudelange: „Odohrali sme solídny prvý polčas, ale na začiatku druhého polčasu sme súpera pustili do bodovej šnúry a už sme nevedeli reagovať. Gratulujem Piešťanom k víťazstvu.“