Študenti z Ríma opäť na vrbovskom gymnáziu

  • Školy
  • 29. októbra 2023, 22:00

Na Gymnáziu J. B. Magina vo Vrbovom privítali počas druhého októbrového týždňa skupinu 24 žiakov a dvoch učiteliek z partnerskej strednej školy z Ríma – z Lýcea Majorana. Týždeň, ktorý tu strávili, bol nabitý atraktívnymi aktivitami, aby mohli spoznať systém vzdelávania u nás, bohatú históriu a jedinečné krásy našej krajiny.

Vrbovskí a talianski študenti na výlete v Haluzickej tiesňave. (Autor: archív gymnázia)

V piatok 6. októbra si hosťujúce rodiny našich žiakov prevzali na stanici v Piešťanoch deti z Talianska a vďaka tejto príležitosti mohli bližšie spoznať našu kultúru a ochutnať typické jedlá slovenských rodín. Nasledujúce dni patrili spoznávaniu prírodných krás, napr. ornitologickej stanice na Sĺňave, Haluzickej tiesňavy, no tiež vzdelávacieho centra v Mochovciach.

Samozrejme, mali príležitosť zažiť nielen vyučovanie v bilingválnych triedach, ale aj sa zúčastniť workshopu zameraného na kritické myslenie. Okrem štandardných hodín si vyskúšali svoje znalosti o Slovensku a slovensko-talianskych vzťahoch v kvíze, ktorý pre nich vytvoril a ktorým ich sprevádzal pedagóg Ján Stankovič. Vo štvrtok pre talianskych študentov Maginov debatný klub pri Gymnáziu zorganizoval besedu o argumentácii, hoaxoch, využití AI a obrane proti týmto moderným fenoménom.

A čo na to povedali naši študenti?

Matúš Mikulec: „Vždy, keď sa vysvetľovala téma, hodina bola záživná a veselá. Aktivity mi prišli super, aj keď by som dal trošku viac kontroverzné témy.“

Patrik Ilenčík: „Dnešok bol veľmi dobrý. Aktivity, ktoré sme robili, boli zaujímavé pre slovenských i talianskych žiakov. Taliani spolupracovali a dalo sa im dobre rozumieť. Na to, koľko žiakov bolo v triede, bolo v nej ticho a pokoj.“

V apríli 2024 dostanú naši študenti a učitelia možnosť zažiť podobné skúsenosti na partnerskej škole v Ríme. Veríme, že sa tiež vrátia domov s nezabudnuteľnými zážitkami.

(ts)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
  • 03.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. decembra 2023
Meniny má Barbora, zajtra Oto