Poslanci schválili zvýšenie cestovného v prímestských autobusoch o 20 percent

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 25. októbra 2023, 22:00

Cestovné v prímestskej autobusovej doprave v Trnavskom samosprávnom kraji bude od 1. januára 2024 o 20 percent drahšie. Zvýšenie cien bez diskusie v stredu schválili poslanci Trnavského samosprávneho kraja. Dôvodom pre takýto krok je vysoký rast nákladov v prímestskej autobusovej doprave a nepostačujúce zvýšenie cien cestovného na základe indexu spotrebiteľských cien vyhláseného Štatistickým úradom SR.

Prímestská doprava (Autor: am)

„Udržať kvalitnú verejnú dopravu v náležitom štandarde pri takom vysokom raste nákladov a pri súčasných cenách cestovného nie je možné. Aby sme vedeli pokryť narastajúce výdavky, museli sme pristúpiť k nepopulárnemu navýšeniu cien cestovných lístkov o 20 percent,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Úprava cien cestovného je podľa neho aj prípravou na budúcu prepojenosť spoločného integrovaného dopravného systému, či zavádzanie elektronických informačných systémov do autobusov.

Zvýšenie cien sa bude od 1. januára 2024 týkať všetkých druhov cestovných lístkov od jednorazových, cez predplatné až po osobitné seniorské. Držiteľov Senior pasu (70+), ktorí môžu využívať prímestskú autobusovú dopravu v kraji bezplatne, sa úprava cien nebude týkať.

Cestujúci majú momentálne možnosť kúpiť si sieťové predplatné cestovné lístky za zvýhodnené ceny do konca tohto kalendárneho roka. Študentské 180-dňové cestovné lístok zostanú v platnosti aj na najbližší rok.

(SITA)

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Henrich, zajtra Drahomír