Cyklocestu z Piešťan do Vrbového začnú stavať zrejme až na jar

Striedanie vládnej moci spomalilo i realizovanie projektu cyklochodníka z Piešťan do Vrbového. I keď združenie Zelená cesta, ktoré projekt zastrešuje, má už od minulého týždňa vybraného zhotoviteľa, ktorý ponukou celkovej ceny vzišiel víťazne z verejnej obchodnej súťaže, stále nemá na projekt peniaze. O tom, že je cyklochodník v žiadosti o eurofondy úspešný, oznámili zástupcovia dočasnej úradníckej vlády na tlačovej konferencii ešte v máji.

Cyklotrasu s dĺžkou 7,3 kilometra vybudujú na telese nevyužívanej železničnej trate medzi mestami Piešťany a Vrbové. (Autor: FB Zelená cesta)

Zmluva medzi štátom a združením Zelená cesta však doteraz nebola podpísaná, úradnícka vláda končí a nová vláda ešte stále nie je vymenovaná. „Do zimných mesiacov sa s tým už ani nebudeme ponáhľať a s výstavbou zrejme začneme až na jar,“ informoval nás primátor Vrbového Štefan Kubík.

Združenie obcí Zelená cesta sa uchádzalo o 5,6 milióna eur z Plánu obnovy a odolnosti SR na vybudovanie cyklistickej infraštruktúry v okrese Piešťany. Ťažiskom projektu je vybudovanie cyklotrasy s dĺžkou 7,3 kilometra na telese nevyužívanej železničnej trate medzi mestami Piešťany a Vrbové. Výsledná schválená suma je nakoniec vo výške 4 854 150 eur.

V priľahlých obciach budú okrem toho vytvorené zóny s upokojenou dopravou v dĺžke viac ako desať kilometrov, ktoré cyklistov privedú k cyklotrase. V Piešťanoch zasa pribudne cyklistický koridor s dĺžkou 280 metrov.

Združenie obcí Zelená cesta má od Železníc Slovenskej republiky prenajatú roky nevyužívanú železničnú trať Piešťany – Vrbové. Po odstránení koľajníc, podvalov a časti štrkového lôžka bude na nej vybudovaná cyklotrasa s asfaltovým povrchom a šírkou tri metre.

Priľahlé technické zariadenia budú zakonzervované pre prípad obnovenia železničnej trate niekedy v budúcnosti. V súčasnosti medzi Piešťanmi a Vrbovým neexistuje žiadna bezpečná cesta pre cyklistov, k dispozícii je len veľmi frekventovaná cesta II. triedy č. 499. Združenie Zelená cesta založili mestá a obce Piešťany, Vrbové, Trebatice a Krakovany.

Železničnú trať z Piešťan do Vrbového otvorili v októbri 1906, v druhej polovici minulého storočia jej úlohu prebrali autobusy. Osobná preprava na trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové sa definitívne skončila v roku 1978.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Kraj / Spravodajstvo
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav