Výstava Slovenskí letci v 2. svetovej vojne a ich lietadlá

  • Kultúra a spoločnosť
  • 8. októbra 2023, 08:54

Vo Vile dr. Lisku v Piešťanoch otvorili jedinečnú výstavu unikátnych modelov lietadiel, ktorá nesie názov Slovenskí letci v 2. svetovej vojne a ich lietadlá. Prezrieť si ju môžete do 26. novembra.

(Autor: BMIW)

Tematická výstava modelov je zameraná na leteckú techniku, používanú slovenskými pilotmi v období druhej svetovej vojny. Zachytáva modely lietadiel všetkých bojísk, v ktorých sa zúčastňovali slovenskí piloti, od východného frontu až po letecké bitky západnej Európy. Samozrejmosťou je prehľad letectva na území Slovenska od jeho vzniku v roku 1939, vojnu s Maďarskom, napadnutie Poľska, ťaženie proti ZSSR, leteckú obranu pred spojeneckými náletmi, cez obdobie SNP až do oslobodenia Československa v roku 1945.

Na výstave je možné vidieť takmer 170 špičkovo vypracovaných modelov lietadiel, verne vyhotovených podľa historických prameňov a fotografií. Unikátom je letecký hangár z letiska Tri Duby či palubná doska lietadla Messerschmitt Bf 109.

Výstavu modelov dopĺňa takmer dvesto fotografií a podrobné sprievodné texty a profily pilotov. Súčasťou výstavy je aj 70 autentických dobových artefaktov, napr. trosky z lietadiel, letecké kukly, kyslíková nádrž, listy z vrtúľ lietadla Aero a lietadla Liberator, kombinéza pilotov Luftwaffe používaná aj našimi pilotmi, plech z lietadla Otta Smika a iné.

V rámci výstavy je možné si pozrieť i videá z leteckého simulátora, zobrazujúce skutočné vzdušné súboje slovenských pilotov.

Výstava je spojená s hlasovaním za najkrajší model lietadla. Odovzdané hlasy budú zaradené do žrebovania o vecnú cenu – stavebnicu modelu lietadla od firmy Eduard.

Táto unikátna Výstava je zrealizovaná v spolupráci Balneologického múzea Imricha Wintera, o.z. Štefánikovo krídlo a Virtuálnej letky 13. Pozrieť si ju môžete vo Vile dr. Lisku, Štefánikova 1, v pracovných dňoch od 8.00 do 12.00 h, od 13.00 do 16.00 h a v nedeľu od 13.00 do 17.00 h. Výstava potrvá do 26. novembra.

zdroj: BMIW

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína