Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je pondelok 9. októbra. Meniny má Dionýz, Dionýzia.

Foto: Zdenko Michalov

Mužské meno Dionýz je gréckeho pôvodu a v preklade znamená „zasvätený bohu Dionýzovi“ (gréckemu bohu vína, úrody a plodnosti).
Aj keď sa toto meno nepoužíva veľmi často, je pre svojho nositeľa výhodné. Prináša energiu, ktorá pomáha mužovi presadiť sa. Riskovanie, šarm, čestnosť a rýchle rozhodovanie – to sú typické črty nositeľa tohto mena.
Dionýz je veľkým priateľom žien a dokáže pochopiť všetky ich nálady. Je aj dobrým milencom, manželom a otcom pre svoje deti. Snaží sa, aby v jeho okolí boli ľudia spokojní.
Aj keď túži zbohatnúť, nesnaží sa dosiahnuť úspech za každú cenu. Sklamania v ľuďoch často lieči alkoholom, a potom sa jeho povaha zmení k horšiemu.
Ovplyvňuje ho planéta Merkúr. Jeho ochranné kamene sú jaspis a nefrit.

Známe osobnosti s menom Dionýz:

Dionýz Areopagita – filozof,

Dionýz – francúzsky biskup a mučeník,

Dionýz Štúr – slovenský geológ a paleontológ,

Dionýz Ilkovič – fyzik, Dionýz Blaškovič – lekár a vedec.

V psom kalendári oslavuje meniny Adam, Ajny, Ejmy.

Hudobný kalendár:

1937 – narodil sa Pat Burke (Kingston, Jamajka), saxofonista a flautista skupiny Foundations.
1940 – narodil sa John Lennon (Liverpool, UK). Zakladajúci člen legendárnej skupiny The Beatles, ktorej Oficiálna diskografia ráta 23 singlov, 13 EP platní a 13 albumov. Na sólovej dráhe vydal John osem štúdiových albumov. Najúspešnejšími boli Imagine v októbri 1971 a Double Fantasy v novembri 1980. Zomrel tragicky 8. decembra 1980 v New Yorku, zastrelil ho jeho obdivovateľ Mark Chapman pri návrate z nahrávacieho štúdia.https://www.youtube.com/embed/ZhfWiU8wGCc?feature=oembed

1944 – narodil sa John Entwistle (Cheswick, Londýn), basový gitarista  skupiny Who. Táto rocková formácia sa na anglickej hudobnej scéne objavila v roku 1964. Skupina Who patrí k najvýznamnejším anglickým rockovým formáciám. John Entwistle zomrel 27. júna 2002 vo veku 57 rokov v Las Vegas. Bolo to počas turné skupiny v Spojených štátoch.https://www.youtube.com/embed/qN5zw04WxCc?feature=oembed

1978 – narodil sa Nicky Birne (Dublin, Írsko), člen popovej skupiny Westlife.
1949 – sa v Bratislave narodil Peter Hečko, spevák, gitarista, skladateľ a textár. Hral so skupinou Profily, od roku 1982 so skupinou Knokaut. V tej dobe pribudla k skupine aj sestra Júlia. V roku 1984 vyhrala Bratislavskú lýru s Petrovou pesničkou Spútaná láskou. Úspešné bolo pre nich obdobie druhej polovice 80. rokov s hitmi Mesto snov, To som ja, Taliansky muzikál či Maturitné tablo. V roku 1984 vyšla jeho LP platňa Pieseň o tebe a o mne, v roku 1987 spoločná LP platňa Sny vo farbách.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard