Župa ocenila osobnosti kraja, medzi nimi dvoch Piešťancov

V Divadle Jána Palárika v Trnave sa v pondelok 25. septembra uskutočnilo slávnostné odovzdávanie výročnej Ceny Trnavského samosprávneho kraja. Najvyššie župné ocenenie za mimoriadny prínos k rozvoju kraja v siedmich oblastiach si prevzalo 33 jednotlivcov a kolektívov. Súčasťou oceňovaní bolo aj udelenie Ceny predsedu TTSK, ktorú získalo 12 jednotlivcov a kolektívov. Cenu dostali i dvaja Piešťanci – dopravný projektant Stanislav Chmelo a riaditeľka mestskej knižnice Margita Galová.

Trnavská župa ocenila viac ako 50 osobností kraja. (Autor: TTSK/archív M. Galovej)

„V Trnavskom kraji sa môžeme pýšiť úspešnými a rešpektovanými osobnosťami v rôznych oblastiach, ktoré majú mimoriadny prínos k rozvoju kraja. Sú to vedci, pedagógovia, lekári a ďalší, ktorí sa presadili a uplatnili doma, ale i v zahraničí. Ako prejav uznania a vďaky sme odovzdali najvyššie župné ocenenie 33 jednotlivcom a kolektívom. Rozhodol som sa tiež udeliť Cenu predsedu kraja, ktorú získalo desať osobností a dva kolektívy. Poďakovanie patrí všetkým aj za to, že zo Slovenska neodišli, prípadne sa po získaných skúsenostiach vrátili späť a svojimi schopnosťami, ľudským i profesijným potenciálom a výsledkami prispievajú k tomu, aby sa aj náš kraj stával lepším miestom pre život a atraktívnym pre všetkých, ktorí k nám na kratší či dlhší čas zavítajú,” uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že laureáti boli ocenení v siedmich oblastiach, a to doprava, kultúra, občianska spoločnosť, sociálna starostlivosť, školstvo, šport a zdravotníctvo.

Medzi ocenenými bol napríklad historik, archeológ, publicista a riaditeľ Vlastivedného múzea v Hlohovci Jozef Urminský, ktorý Cenu TTSK získal za prínos v oblasti záchrany lokálnej histórie. Ocenenie za zásluhy v oblasti sociálnej pomoci získala Zuzana Paxianová, ktorá je vedúcou sestrou v Domove sociálnych služieb pre dospelých vo Veľkom Mederi. Ďalšou ocenenou bola lekárka Danka Pražienková, ktorá okrem iného vyniká aj ľudským prístupom k pacientom. Cena predsedu TTSK bola udelená napríklad Romanovi Bačovi, ktorý spolu so svojimi kolegami zachránil život ich ďalšiemu spolupracovníkovi.

Mená ocenených laureátov Cenou TTSK schválili krajskí poslanci na svojom májovom zasadnutí. Cena sa každoročne udeľuje za mimoriadny prínos k rozvoju kraja. Aj týmto spôsobom kraj vyjadruje vďaku za vynikajúce tvorivé činy a výsledky dosiahnuté v humanitárnej, charitatívnej, vedeckej, pedagogickej, kultúrnej, umeleckej, publicistickej oblasti, v oblasti sociálnej starostlivosti, verejnoprospešnej, podnikateľskej, technickej a športovej činnosti, ako aj za prejavy statočnosti, ľudskosti a hrdinstva. Nominácie mohla posielať aj verejnosť.

Laureáti Ceny TTSK z Piešťan

Stanislav Chmelo: Člen Slovenskej komory stavebných inžinierov, predseda dopravnej sekcie regionálnej komory Trnavského regiónu, člen skúšobného senátu pre autorizačné skúšky Slovenskej komory stavebných inžinierov v odbore cestné komunikácie a zároveň expert Phare v technickej infraštruktúre – dopravné stavby. V roku 1991 bol Chmelo členom autorského kolektívu, ktorý získal cenu European Conservation Award vo Viedni s projektom Piešťany – Let´s make a hill a v spolupráci s architektonickým ateliérom AABP sa stal súčasťou projekčného tímu, ktorý získal Cenu C.E.Z.A.R. za rok 2006. V spolupráci s uvedeným ateliérom sa ako dopravný urbanista podieľal na tvorbe územno-plánovacích dokumentácií v celom trnavskom regióne. Ocenenie získal za prínos v oblasti dopravných stavieb a cestných komunikácií.

Margita Galová: Riaditeľka Mestskej knižnice v Piešťanoch od roku 1990, iniciátorka pre zriadenie Piešťanského informačného centra na Pribinovej ulici, ktoré je súčasťou knižnice, autorka kultúrnych projektov – Festival Zázračný oriešok; Kniha v rozhlase, rozhlas v knihe; Keď čítanie je čtení, Piešťanské chodníčky a Vitajte v našom svete. Galová je držiteľkou ocenenia Ministerstva kultúry SR – Knižnica roka 2018, ktoré bolo udelené na základe spoločnej nominácie ministerstva kultúry, Slovenskej národnej knižnice, Slovenskej asociácie knižníc a Spolku slovenských knihovníkov. Ocenenie získala za prínos v oblasti kultúry.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Kraj / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav