Máte v aute filter pevných častíc? A viete, ako ho účinne vyčistiť?
Modernejšie automobily s dieselovými motormi sú vybavené aj filtrom pevných častíc (DPF). Ide o filter, ktorý slúži na zachytávanie pevných častíc z výfukových plynov. Samozrejmosťou je, že DPF sa používaním zanáša (ako každý filter).
Nie vždy sa podarí DPF regenerovať v plnom rozsahu
Každé auto vybavené filtrom pevných častíc má aj funkciu jeho regenerácie. Počas tohto procesu upraví riadiaca jednotka chod motora tak, aby sa teplota výfukových plynov zvýšila na viac ako 500 °C.
Táto regenerácia trvá niekoľko minút a vodič by ju mal podporiť plynulou jazdou v stredných otáčkach. To je v podstate možné dosiahnuť len mimo mesta a aj to nie vždy. Ak regenerácia pravidelne neprebieha v plnom rozsahu, filter pevných častíc sa zanesie úplne a je tak nutné vykonať účinný servis DPF. Ten prebieha viacerými spôsobmi.
Viaceré metódy s rôznou účinnosťou
Poďme najskôr k nie príliš vhodným spôsobom čistenia DPF. Patrí sem napríklad čistenie horúcim vzduchom, pri ktorom sa DPF rozreže, usadeniny sa vypália a filter sa následne zvarí. Môže však dôjsť k poruche jeho celistvosti a taktiež k termickému šoku. Aj niektoré aditíva do paliva pomáhajú odstraňovať častice pri horení vnútri motora. V závislosti od použitého aditíva sa však DPF môže naopak upchať časticami z týchto aditív.
Lepšie na tom je čistenie ultrazvukom, pri ktorom sa DPF ponorí do ultrazvukovej nádrže. Hrozí tu však poškodenie filtra pevných častíc a taktiež táto metóda nie je príliš účinná pri veľmi znečistených filtroch.
Najúčinnejšou metódou je napojenie filtra na certifikované zariadenie, ktoré s ním vytvorí uzavretý okruh a vďaka kvapaline obohatenej o organické absorbenty emulzií uhľovodíkov dokáže vyčistiť DPF až na 98%. Ako si však overiť účinnosť tohto čistenia? Nie, nerozmýšľajte nad termovíziou, či inými nesúvisiacimi prístrojmi. Toto zariadenie na čistenie DPF dokáže totiž vykonať aj jednoduchú skúšku protitlakom.