Nepodceňujte kvalitu vody v domácnosti. Niekedy nestačí len potrubný filter

  • Piešťanský týždeň / Inzercia
  • 12. septembra 2023, 10:26

Kvalita vody v domácnosti. Téma, ktorej sa nevenuje prílišná pozornosť. Niet sa čomu čudovať. Väčšina domácností na Slovensku je napojená na mestský vodovod. O kvalite tohto zdroja nemožno pochybovať. Alebo hej? Existujú totiž prípady, kedy je aj vodu z vodovodu potrebné upravovať. Poďme si o tom povedať viac.

Odkiaľ sa berie voda v našich domácnostiach? Štandardne máme dva zdroje. Buď je to obecný vodovod alebo studňa. 

Obecný vodovod je napájaný z povrchových a podzemných zdrojov vody. Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj je napájaný zo Žitného ostrova. Zvyšné kraje sa spoliehajú na iné, lokálne zdroje vody. Rozdiel medzi podzemnými a povrchovými zdrojmi je štandardne len v tom, o koľko menej alebo viac minerálov a nerozpustných látok obsahujú. Dôležitý je tiež počet mikroorganizmov vo vode.

Preto sa musí pitná voda upravovať. 

Ako sa upravuje (pitná) voda?

Úprava pitnej vody spočíva najmä v odstránení mikroorganizmov a iných škodlivých prvkov. Na tento účel sa využívajú rôzne technológie. Ide napríklad o filtráciu, odkysľovanie, odstránenie plynných zložiek atď. Podstatnú rolu pri dezinfekcii zohráva aj rokmi overený chlór. Ten spoľahlivo zabíja v pitnej vode všetko, čo tam nemá byť. 

Celkom iná situácia je v prípade studne. Preč sú tie časy, kedy bola voda zo studne nezávadná. Dnes, predovšetkým vplyvom intenzívneho poľnohospodárstva, je plná dusičnanov. To však nie je jediný problém. 

V mnohých obciach na Slovensku stále nie je vybudovaná kanalizácia. Niektorí ľudia sa neštítia púšťať tento obsah žumpy do studne alebo len tak do záhrady alebo trativodu. Výsledkom je potom kontaminovaná spodná voda nevhodná na pitie.

Kedy je potrebné upraviť vodu v domácnosti?

Upraviť vodu v domácnosti je nutné v prípade, že ako zdroj pitnej vody používate studňu. Najskôr je potrebné zaniesť vzorky vody na testy. Takto si overíte, v akom stave je vaša voda a akú úpravu je potrebné zvoliť. Možno budete patriť medzi tých šťastnejších a voda z vašej studne bude nezávadná. Je však pravdepodobnejšie, že budete musieť siahnuť po úprave vody zo studne.

V niektorých prípadoch poslúži klasické Savo. Ako sme spomínali vyššie, chlór rýchlo a efektívne zabíja škodlivé mikroorganizmy vo vode. Savo vás však nezbaví ďalších problémov s dusičnanmi, zvyškami pesticídov a pod.

Túto úlohu by mal na seba prevziať filter na vodu. Pokiaľ si myslíte, že vám postačí obyčajný potrubný filter, ste na omyle. Ten dokáže zachytiť iba hrubé nečistoty ako sú piesky, hrdza atď. Na drobnejšie prvky, akými sú vyššie spomínané škodlivé látky, nestačí. Treba siahnuť po komplexnom riešení v podobe filtra na báze reverznej osmózy. Zaručene a spoľahlivo odstráni všetko, čo vo vode nemá byť.

Tento druh filtra dobre poslúži aj v prípade mestskej vody. Tá by síce mala byť nezávadná, no prvotná úprava na zdroji vody nestačí na odstránenie mikroplastov, rezíduí antibiotík, postrekov a pod. 

Úprava vody by sa mala týkať aj vodného kameňa

Oveľa citlivejšie, než kvalitu vody, vnímajú ľudia jej tvrdosť. Práve vodný kameň býva problém, ktorý trápi väčšinu domácností na Slovensku. Tvrdá voda zanecháva nepekné biele fľaky v sprchovom kúte či vodovodnej batérii. 

Väčší problém však spôsobuje na elektrických spotrebičoch. Najmä špirála v práčke alebo umývačke riadu dostáva od vodného kameňa poriadne zabrať. Preto nech je váš zdroj vody akýkoľvek, dajte si čo najskôr zistiť tvrdosť vody. Väčšina firiem špecializujúcich sa na úpravu vody robí tieto testy zadarmo. 

S veľkou pravdepodobnosťou budete mať tvrdú vodu. V takom prípade je nutné riešiť aj tento problém. Na trhu nájdete zmäkčovače fungujúce na rôznych princípoch. Väčšina z nich však problém s tvrdou vodou iba maskuje a nerieši jej pravú príčinu – horčík a vápnik, ktoré sú zdrojom vodného kameňa. 

Skutočne účinný je iba katexový zmäkčovač, ktorý funguje na princípe výmeny iónov. Ióny horčíka a vápnika sa v zmäkčovači menia za ióny sodíka. Ten vodný kameň nespôsobuje. Toto riešenie je rokmi osvedčené a je najspoľahlivejšie zo všetkých. 

Kvalitu vody v domácnosti netreba podceňovať. Či už sa bavíme o pitnej vode alebo iba úžitkovej, v oboch prípadoch je nutné dbať na jej nezávadnosť. Nech už je zdroj vašej vody akýkoľvek, vždy sa dá upraviť tak, aby nebola zdraviu škodlivá.

(inz.)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 4. mája. Tento deň je Výročím úmrtia M. R. Štefánika, Medzinárodným dňom hasičov a Sviatkom sv. Floriána…
  • 04.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 3. mája. Tento deň je Dňom Slnka a Svetovým dňom slobody tlače. Meniny má Galina, Timea.
  • 03.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 4. mája 2024
Meniny má Florián, zajtra Lesana