Medzinárodný filmový festival Cinematik slávnostne otvorí svoj 18. ročník

  • Kultúra a spoločnosť
  • 6. septembra 2023, 22:16

Medzinárodný filmový festival Cinematik už 12. septembra slávnostne otvorí v Piešťanoch svoj 18. ročník. Pre milovníkov kvalitnej kinematografie to bude jedinečná príležitosť vychutnať si na veľkom plátne skoro stovku výnimočných filmov – napríklad aj v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa, ktoré sú už tradične nabité oceňovanými a originálnymi titulmi z celého sveta. Tento rok medzi nimi budú napríklad víťazné filmy z posledných ročníkov prestížnych festivalov v Cannes a Karlových Varoch.

Osemnásty ročník MFF Cinematik sa uskutoční v dňoch 12. až 17. septembra. (Autor: Cinematik)

Sekcia Výber umeleckého riaditeľa ponúka návštevníkom Cinematiku dômyselne zostavenú kolekciu nových zahraničných filmov, na ktoré slovenskí diváci len tak v klasickej kino distribúcii nenarazia. Niekedy sú nevšedné témou, inokedy spracovaním, spravidla však ide o výnimočné zážitky, ktoré si netreba nechať ujsť.

Platí to aj pre novinku legendárneho režiséra Wima Wendersa – Perfect Days (2023). V máji sa v svetovej premiére blysla v hlavnej súťaži festivalu v Cannes, odkiaľ si tiež odniesol hereckú cenu jej hlavný predstaviteľ Kódži Jakušo. V poetickej a zároveň úsmevnej dráme si zahral upratovača tokijských verejných záchodov, ktorý po sérii nečakaných stretnutí odhaľuje čriepky zo svojej minulosti.

Film Rapito (2023) zase prináša skutočný príbeh talianskeho židovského chlapca, ktorý bol v polovici 19. storočia tajne pokrstený bez súhlasu jeho rodičov a následne odobraný rodičom do prostredia prísnej katolíckej výchovy. Kauza mala politickú i právnu dohru a svojho času o jej sfilmovaní údajne uvažoval aj Steven Spielberg. Nakoniec sa to však podarilo Talianovi Marcovi Belocchiovi, ktorý film taktiež prvýkrát predstavil práve v Cannes.

Na rovnakom festivale mal svetovú premiéru aj turecký film Burning Days (2022) – objavil sa v sekcii Un certain Regard. Režisér Emin Alper v ňom mladého prokurátora, zvyknutého na život v meste, posiela do skľučujúceho vidieckeho prostredia plného korupcie a manipulácie. Sugestívny triler získal na Európskych filmových cenách ocenenie pre najlepší strih a zároveň nomináciu na Lux Audience Award.

O Queer Palmu sa v Cannes zasa uchádzala snímka Fogo-Fátuo/Will-o‘-the-Wisp (2022). Romantická sci-fi komédia s prvkami muzikálu sa odohráva v Portugalsku v roku 2069. Okrem ľúbostného vzťahu medzi princom a hasičom hovorí napríklad aj o klimatickej kríze. Snímka bola nominovaná na Lux Audience Award.

Ďalším nevšedným zážitkom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je (nielen) vizuálne silná dráma Shttl (2023) režiséra Adyho Waltera, odohrávajúca sa v čase nacistickej invázie do Sovietskeho zväzu v pohraničnej židovskej obci. Dráma získala ocenenie poroty na Berlin Jewish Film Festival.

Belgicko-francúzska komédia Le syndrome des amours passées/(Ex)perience of Love (2023) režisérskej dvojice Ann Sirot a Raphaël Balboni zase prináša odľahčenie v podobe vzťahovej terapie prostredníctvom sexu s bývalými partnermi. Netradičný titul maj svoju premiéru na festivale v Cannes.

Úlovkom v programe festivalu je tiež najnovší krátkometrážny film oceňovaného španielskeho tvorcu Pedra Almodóvara. Westernový príbeh Extraña forma de vida (2023) o dvoch starých priateľoch, ktorí sa stretávajú po dvadsiatich piatich rokoch, bol nominovaný na Queer Palmu na festivale Cannes 2023.

Na tohtoročnom americkom festivale Tribeca mal svetovú premiéru komediálny írsko-britský titul The Miracle Club (2023) skúseného režiséra Thaddeusa O‘Sullivana. Príbeh nás zoberie do roku 1967, keď v malej írskej dedinke Ballygar snívajú miestne ženy o úniku z tradičného domáceho nudného života. Majú však možnosť vyhrať lístky na púť do posvätného francúzskeho mesta Lourdes a zažiť najlepší útek svojich životov. V jednej z hlavných úloh tejto inteligentnej komédie exceluje výnimočná Kathy Bates.

Spoľahlivým zdrojom silných filmových zážitkov je na Cinematiku každoročne aj sekcia Cesty slávy. Ako jej názov napovedá, uvádzané tituly už za sebou spravidla majú púť zahraničnými filmovými festivalmi a neraz i niekoľko prestížnych cien.

Skvelým príkladom bude tohtoročné uvedenie aktuálneho víťaza Zlatej palmy z Cannes – filmu

Anatómia pádu/Anatomie d‘une Chute (2023). V krimidráme nemeckej režisérky Justine Triet si Sandra Hüller zahrala ženu obvinenú z manželovej vraždy. Jediným svedkom je ich spoločný syn, ktorý čelí neľahkej dileme. Návštevníci Cinematiku film uvidia v exkluzívnej slovenskej premiére.

Aj dobrodružný film Chiméra/La Chimere (2023) talianskej filmárky Alice Rohrwacher, ktorý diváka pozýva do prostredia čierneho trhu s archeologickými artefaktmi, mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži v Cannes. Hlavné úlohy stvárnili Josh O‘Connor, Alba Rohrwacher, ale aj Isabella Rossellini.

Film jordánskeho režiséra Amjada Al Rasheeda – Inshallah a Boy (2023) zase v Cannes bodoval v rámci Týždňa kritikov. Príbeh vdovy v krajine, kde dedičné právo prislúcha len ženám s mužským potomstvom, je plný emócií aj nečakaných zvratov. Uhrančivý divácky zážitok patrí k vrcholom svetovej filmovej sezóny.

Romantická dráma juhokórejsko-kanadskej filmárky Celine Song – Minulé životy/Past Lives (2023) svoju cestu slávy začala na festivale Sundance a zároveň v hlavnej súťaži tohtoročného MFF Berlinale. Osud v nej po rokoch opäť spojí priateľov z detstva, aby mohli nadviazať na to, čo bolo – alebo aspoň premýšľať o tom, čo mohlo byť. Podľa svetových kritikov a kritičiek ide o jeden z najlepších filmov tohto roka.

Kanadsko-francúzska snímka Temporaries/Richelieu (režisér Pier-Philippe Chevigny, 2023) nás zavedie medzi vykorisťovaných sezónnych pracovníkov a ich prekladateľku. Drámu o ľudských právach, zneužívaní a nesmiernom tlaku veľkých spoločností na svojich zamestnancov uviedli festivaly Tribeca aj MFF Karlove Vary.

Strhujúca bulharsko-nemecká sociálna dráma Urotcite na Blaga (2023) sa zamerala na zraniteľných a často prehliadaných seniorov. Hlavná hrdinka sa stane, ako mnohí ďalší dôchodcovia, obeťou podvodníkov. Tento príbeh však má pre diváka pripravených mnoho zvratov a celkom nečakané finále. Film sa môže popýšiť Veľkou cenou – Krištáľovým glóbusom, Cenou za ženský herecký výkon pre Eli Skorchevu v hlavnej úlohe aj Cenou ekumenickej poroty z Karlových Varov. I tento titul Cinematik uvedie v slovenskej premiére.

Sekciu Cesty slávy uzatvorí precízna španielsko-francúzska dráma As Bestas (2022) ktorá získala deväť cien Goya. Režisér a scenárista Rodrigo Sorogoyen vyrozprával príbeh s bohatou škálou emócií o manželskom páre, ktorý opustil svoj pohodlný život vo Francúzsku, aby našli nový začiatok v odľahlej vidieckej časti Galície. Od miestnych obyvateľov ich však čaká xenofóbia a skrytý prúd neutíchajúcej nevraživosti. Jemne rozbiehajúci sa žánrový mix drámy a premysleného trileru patrí medzi vrcholy tohtoročného programu festivalu.

zdroj: Cinematik

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 27. februára 2024
Meniny má Alexander, zajtra Zlatica