Názov románu nesúvisí len s fyzickým hladovaním, možno ho chápať ako metaforu

  • Knihy
  • 21. augusta 2023, 22:30

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Knut Hamsun, nórsky spisovateľ, debutoval v roku 1890 románom Hlad – textom o zložitej psychike moderného rozorvaného človeka. Hlad je kultovým textom nielen v škandinávskej literatúre, je to román stále objavovaný a čítaný, veľmi nekonvenčný, ale zároveň čitateľsky nesmierne prístupný a príťažlivý.

Bezmenný protagonista a zároveň rozprávač, mladý začínajúci spisovateľ, žije v hlavnom meste Nórska Kristianii (dnešné Oslo) v nesmiernej chudobe. Čitateľ sleduje, ako neustále hladovanie ovplyvňuje protagonistovu psychiku, buď je otupený, alebo precitlivený, má halucinácie, zažíva bizarné, miestami až komické, príhody a konflikty s okolím. Názov románu nesúvisí len s fyzickým hladovaním, možno ho chápať ako metaforu hladu po spisovateľskom úspechu… Hlad je uhrančivý debut autora, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava