Zimný štadión tento rok v prevádzke celkom určite nebude

Aj napriek potvrdeniu mesta o pridelení dotácie na rekonštrukciu piešťanského zimného štadióna od štátu sa doposiaľ ani len nezačala jeho oprava. Radnica totiž stále čaká na podpis zmluvy medzi Fondom na podporu športu (FNPŠ) a mestom. A keďže firma, ktorá bude opravu realizovať, má na to 180 dní, je už dnes jasné, že prví korčuliari vybehnú na ľad piešťanského štadióna najskôr v budúcom roku.

Zimný štadión v Piešťanoch je už od jari minulého roka uzavretý a mimo prevádzky. (Autor: (red)/MsÚ/sedasport.com)

Ešte v úvode júla radnica na svojom webe informovala o pridelení dotácie od štátneho FNPŠ v objeme 477 823 eur. Zvyšok do potrebnej sumy na rekonštrukciu v objeme takmer jedného milióna doplatí mesto zo svojho rozpočtu.

Rekonštrukciu technológie chladenia ľadovej plochy na štadióne má realizovať firma FROST – service, s. r. o., z Lednických Rovní. Celková suma kompletnej rekonštrukcie je vyčíslená na 955 646 eur. Podľa projektovej dokumentácie sa oprava bude týkať objektu strojovne chladenia a technologického kanálu vrátane potrubných rozvodov ľadovej plochy.

„Rekonštrukčné práce sa môžu začať po nadobudnutí účinnosti zmluvy o dotácii Mesta Piešťany a FNPŠ. Realizátor rekonštrukcie je schopný po výzve približne do dvoch týždňov začať s opravou,“ informoval nás hovorca piešťanskej radnice Martin Ričány a dodal, že realizátor rekonštrukcie má na jej ukončenie 180 dní.

Piešťanský zimný štadión je mimo prevádzky od jari minulého roka. Jeho vtedajší nájomca uzavretie zdôvodnil havarijným stavom chladiaceho zariadenia a strechy štadióna. Minulý rok v lete dala radnica nájomcovi výpoveď a následne nechala zrekonštruovať zatekajúcu strechu v objeme investície zhruba 200-tisíc eur.

Investícia do štadióna sa udiala i v úvode tohto roka. Hrozilo totiž, že z dôvodu neplatenia lízingu za sedačky v hľadisku si ich lízingová spoločnosť odmontuje. Išlo približne o sumu 130-tisíc eur, o ktorej ako o dlhu rozhodol súd, a exekútor mal podľa vedenia radnice zákonné oprávnenie sedadlá odmontovať s termínom do 30. marca. Podľa oficiálnej kapacity štadióna išlo o 3050 miest na sedenie a k tomu adekvátny počet sedačiek, ktoré v zmysle súdneho rozhodnutia neboli majetkom mesta, a tak si ich na základe uznesenia mestských poslancov radnica do svojho majetku od exekútora odkúpila.

Ak to zrátame dohromady, do zimného štadióna v krátkom čase poputuje z verejných prostriedkov suma takmer milión tristotisíc eur. A tu to stále nekončí. Mesto totiž chce štadión prevádzkovať vo vlastnej réžii prostredníctvom rozpočtovej organizácie Služby mesta Piešťany (SMP).

Na tento účel, ak zámer svojím hlasovaním potvrdia mestskí poslanci, vznikne v rámci SMP nové Stredisko športu a prevádzkovania zimného štadióna. Jeho rozpočet podľa kvalifikovaných prepočtov riaditeľka SMP Hana Dupkaničová odhadla na 705 300 eur ročne. Riaditeľka však avizovala, že sa to nezaobíde bez navýšenia ich rozpočtu tak, aby mali financie na personálne navýšenie organizácie, ktorú riadi, pre zabezpečenie chodu zimného štadióna.

Radnica síce získala menšiu časť financií potrebných na rekonštrukciu zo štátnych dotácií, no už od nového roka bude musieť nájsť i udržateľný ekonomický model prevádzkovania štadióna aj k spokojnosti mestského zastupiteľstva. Pretože približne 100-tisícová dotácia ročne na energie pre privátneho nájomcu štadióna bola predmetom dlhoročných šarvátok medzi poslancami a vedením radnice, nakoľko sa viacerým poslancom zdala táto suma privysoká.

Hneď po prázdninách začnú poslanci spolu s vedením radnice pracovné rokovania nad zostavovaním mestského rozpočtu pre rok 2024, ktorý budú schvaľovať zrejme v novembri. Bude tak zaujímavé sledovať, koľko finančných prostriedkov daňových poplatníkov poslanci ušetria prevzatím zimného štadióna do správy mesta.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Kraj / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav