Česko/slovenské okamžiky: Jedinečnú výstavu si môžu prezrieť aj Piešťanci

  • Kultúra a spoločnosť
  • 10. augusta 2023, 12:19

V priestoroch Mestskej knižnice v Piešťanoch si do 18. augusta môžete prezrieť putovnú výstavu fotografií zachytávajúcich spoločnú históriu i rozdelenie Československa. Na dobových snímkach uvidíte éru Milana Rastislava Štefánika, obdobie Slovenského štátu, Pražskú jar i časy normalizácie. Výstava Česko/slovenské okamžiky vznikla pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa.

Česko/slovenské okamžiky sa nachádzajú na prízemí a prvom poschodí piešťanskej knižnice. (Autor: FB Mestská knižnica mesta Piešťany)

Výstavu zo svojho archívu zostavila Česká tisková kancelář (ČTK). Je v portfóliu Putoviek a aktuálnu zastávku má teraz v piešťanskej knižnici. Po Slovensku cestuje vďaka Českému centru Bratislava a Veľvyslanectvu ČR na Slovensku, pred časom si ju mohli prezrieť návštevníci Bratislavy priamo na Hviezdoslavovom námestí.

Autori výstavy vybrali takmer 130 fotografií, ktoré zachytávajú dôležité aj menej známe momenty zo spoločnej histórie, rozpadu československého štátu, ako aj vzájomné vzťahy Čechov a Slovákov v posledných 30 rokoch. Časť snímok je teraz vystavená v Piešťanoch.

„Našou ambíciou nie je detailne vyrozprávať dejiny Československa a jeho rozdelenia. Chceme prostredníctvom spravodajských fotografií ukázať to, čo nás spájalo, ale aj rozdeľovalo. A to nielen na úrovni politickej, ale i v bežnom živote, kultúre či športe,“ uviedla za autorský tím šéfredaktorka spravodajstva ČTK Radka Matesová Marková.

Na výstave sa nachádzajú aj snímky z produkcie ČTK, ktoré pred 30 rokmi pri delení Československa pripadli novovzniknutej slovenskej agentúre TASR. „Sme radi, že nám ich slovenskí kolegovia zapožičali, pretože ide o veľmi vydarené fotografie, vďaka ktorým si pripomenieme napríklad výrobky Made in Czechoslovakia z podnikov na slovenskom území či slávnu fotku Alexandra Dubčeka na kúpalisku,“ povedal šéfredaktor Fotobanky ČTK Petr Mlch. Niekoľko vystavených snímok autori našli v databáze Profimedia, ktorú ČTK kúpila v júli 2021.

Autorský tandem doplnil bývalý dlhoročný šéfredaktor obrazového spravodajstva ČTK a autor mnohých výstav Dušan Veselý. Na príprave sprievodných textov sa podieľal Pavel Lukáš z dokumentačnej redakcie ČTK.

Výstava je prístupná do 18. augusta, inštalovaná je na prízemí a prvom poschodí piešťanskej knižnice.

kniznica.sk/ts České centrum Bratislava

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 14. júna 2024
Meniny má Vasil, zajtra Vít