Matúš Maťátko predstavil v knižnici svoj ilustrovaný svet

  • Knihy / Výstavy
  • 23. júla 2023, 22:00

Mestská knižnica mesta Piešťany otvorila autorskú výstavu jedného z najvýraznejších a najaktívnejších súčasných slovenských grafikov a výtvarníkov. Matúš Maťátko predstavil svoje ilustrácie v piatok 14. júla komentovanou prehliadkou expozície. Výstava nesie názov Príbehy našej zeme, ilustrovaný svet Matúša Maťátka a pozrieť si ju môžete do konca septembra.

Ilustrácie Matúša Maťátka si môžete pozrieť do konca septembra. Foto: MsK

Výstava primárne predstavuje súbor ilustrácií, pochádzajúcich z dvoch najnovších knižných projektov Matúša Maťátka – publikácií Prešporské legendy ožívajú a Zvieracia farma. „Vystavené panely sú ako veľká otvorená kniha. Keď vojdete do sály, mala by vás sprevádzať príbehom a uchvátiť svojou monumentalitou,“ povedal Matáťko a doplnil, že výstava predstavuje tie najlepšie ilustrácie z kníh. Okrem toho je expozícia doplnená prierezom jeho doterajšej tvorby, pričom ide o ilustrácie kníh Lapinovci z letiska, Červený vírus a kučeravý Sebastián či Jaro kriplů. „Je to akoby stroj času, ktorý vás vezme z minulosti, teda z čias prvých projektov až do súčasnosti,“ doplnil výtvarník.

Prešporské legendy ožívajú je kniha, ktorú vytvoril kolektív slovenských spisovateľov a osobností ako Michal Hvorecký, Denisa Fulmeková, Diana Mašlejová, ale aj Peter „Expl0ited“ Altof a ďalší. Je to literárna pocta dielu Márie Ďuríčkovej, keď na motívy jej kníh Prešporský zvon a Dunajská kráľovná vytvoril kolektív autorov poviedky zasadené do prostredia súčasnosti.

Zvieracia farma je kultovým dielom Georga Orwella, ktoré v tomto vydaní do slovenčiny preložil Ján Kamenistý. Dielo je politickou satirou, ktorá sa zameriava na korupciu a zneužívanie moci prostredníctvom príbehu o zvieratách. Tie sa vzoprú ľudskému panstvu na farme, ale neskôr sami prejavia totalitné tendencie.

Obidve knihy ilustroval práve Maťátko. „Keď porovnám tvorbu týchto kníh, obe boli veľkou výzvou. Zvieracia farma mi bola blízka témou, ktorej sa venujem aj vo voľnej výtvarnej tvorbe. Zvolili sme priamu modro-červenú farebnosť, ilustrácie boli odvážnejšie. Prešporské legendy ožívajú sprevádzal legendárny ilustrátor Miroslav Cipár. Spracovávali sme knihu tak, aby sa pripodobnila knihám Márie Ďuríčkovej,“ uviedol autor s tým, že pri tvorbe vždy volí individuálny prístup.

Matúš Maťátko je slovenský grafik a výtvarník. Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, vyštudoval voľnú grafiku a ilustráciu v ateliéri profesora Dušana Kállaya. Jeho tvorba je širokospektrálna, okrem voľnej a komerčnej tvorby v oblasti grafiky sa venuje ilustrácii, soche a maľbe. Za menej ako desať rokov aktívnej kariéry má na konte 20 autorských a takmer 30 skupinových výstav. Okrem Slovenska a Česka vystavoval v Japonsku, Číne, Spojenom kráľovstve či v Indonézii. Je odborným asistentom grafiky na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Je držiteľom viacnásobných ocenení za najkrajšiu knihu Slovenska, napríklad za knižku Lapinovci z letiska, Červený vírus a kučeravý Sebastián alebo Sny húsenice Rúrky.

Výstavu Príbehy našej zeme, ilustrovaný svet Matúša Maťátka si v priestoroch knižnice môžete pozrieť do konca septembra v čase otváracích hodín od 8.30 do 19.00 h. Výstava bude doplnená o komentované prehliadky s literárno-výtvarnými workshopmi, najbližšie sa uskutočnia 18. júla o 10.00 h a 24. júla o 14.00 h.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

zdroj: MsK

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 24. mája 2024
Meniny má Ela, zajtra Urban