Rady záchranárov: Bezpečnosť pri kúpaní a prvá pomoc pri topení

  • Tip na výlet / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo
  • 22. júla 2023, 22:30

K letu tradične patria vodné radovánky. A ako ukázali aj nedávne udalosti na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom, kde pri skoku do plytkej vody utrpel muž závažné zranenia krčnej chrbtice s trvalými následkami, od radosti k nešťastiu býva niekedy len malinký krok. Záchranári preto pripravili zopár rád, ako tomu predísť, prípadne, ak už sa nešťastie udeje, ako poskytnúť prvú pomoc.

zdroj/foto: OSZS SR

Ako si pri kúpaní neublížiť

Pri kúpaní/plávaní nepite alkohol, nepreceňujte sily a kúpte sa len v zdravotne vyhovujúcej vode. Nevchádzajte do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou. Do vody vstupujte pomaly, aby ste sa vyhli teplotnému šoku.

Nikdy sa nekúpte na otvorených vodných plochách počas búrky, prípadne, ak sa blíži. Hrozí zasiahnutie bleskom. Nebezpečné sú aj skoky do vody. Keď skáčete do vody, v ktorej nevidno dno, nepoznáte hĺbku, prípadne sa v nej môžu nachádzať rôzne predmety, riskujete ťažké úrazy až s fatálnymi následkami.

Pri malých deťoch nezabúdajte na bezpečnostné ochranné prvky, ako sú rukávniky alebo vesta, a čo je najdôležitejšie – nespustite ich ani na sekundu z očí. Malé dieťa sa môže utopiť aj v plytkej vode, a to ani nie za minútu. Topenie je rýchle a tiché.

(pror)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
  • 27.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 28. septembra 2023
Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela