Piešťanci ušetrili viac ako sedem ton oxidu uhličitého

Desiateho ročníka kampane Do práce na bicykli sa zúčastnilo rekordných 116 samospráv so 14 557 účastníkmi, spolu ušetrili až 585 ton oxidu uhličitého (CO2). Cieľom kampane je vymeniť auto za bicykel, chôdzu, verejnú osobnú dopravu alebo ich kombináciu pri každodennej ceste do práce. Zapojilo sa aj 1355 zamestnávateľov a 4251 tímov. Súťažiaci na bicykli najazdili 1 876 320 kilometrov. Piešťanci skončili v počte najazdených kilometrov na 17. mieste.

Organizátori kampane Do práce na bicykli slávnostne ocenili najúspešnejšie samosprávy, tímy i jednotlivcov. Foto: FB Do práce na bicykli

„Veľmi ma teší, že záujem o túto kampaň z pohľadu verejnosti a samospráv každým rokom rastie. Aj pri prvej cyklovýzve z plánu obnovy sme videli, že záujem o cyklodopravu je obrovský. Vďaka nej sa na Slovensku postaví 25 nových cyklotrás. Chcel by som všetkých vyzvať, aby aj mimo kampane aspoň počas leta vymenili autá za bicykle. Je to rýchly a ekologický spôsob, ako sa dostať do práce alebo na stretnutia,“ povedal minister dopravy Pavol Lančarič.

V kategórii Víťazná samospráva sa na prvej priečke umiestnilo mesto Martin, na druhom mieste skončil Dolný Kubín a na treťom Nové Mesto nad Váhom. Kategóriu Víťazná spoločnosť vyhralo Ministerstvo vnútra SR, druhé skončili Slovenské elektrárne a tretia bola Jesseniova Lekárska fakulta v Martine. „Tento rok sa po druhý raz súťažilo v kategórii Víťazný vyšší územný celok. Víťazom sa stal Bratislavský samosprávny kraj pred Žilinským a Trenčianskym krajom. Všetky tri kraje obhájili svoju minuloročnú pozíciu,“ priblížil národný cyklokoordinátor Peter Klučka.

Piešťanci jazdami na bicykli ušetrili 6884,41 kilogramu CO2, absolvovali 3994 jázd a prešli 27 537,62 km. Zaregistrovaných bolo 47 tímov a v rámci nich 178 účastníkov. Najviac kilometrov najazdili Pudingáči – 4455,78 km so 119 jazdami. Na druhom mieste skončili Kellys s 1973,19 km a 104 jazdami, tretie obsadili Reumatici s 1958,88 km a 158 jazdami. Najviac jázd absolvoval Šarkan tím – 178.

V kategórii chôdza nazbierali Piešťanci 263,9 kilometra a ušetrili 71,52 kg CO2. Najviac prešli UnterwASSermani (42,83 km), druhé boli Kreditáčky (39,91 km) a tretí Sme tu pre Vás (37,72 km). V kategórii verejná doprava Piešťanci prešli 3429,56 km a ušetrili 579,6 kg CO2. UnterwASSermani najazdili verejnou dopravou 2684,97 km, Hasiči PN 577,48 km a TIP travel bike team 76,9 km.