Najčastejšou príčinou letných požiarov je nedbalosť a neopatrnosť

  • Kraj / Piešťany / Región
  • 12. júla 2023, 15:01

Letné mesiace júl a august sú sprevádzané horúcim a suchým počasím, pri ktorom je zvýšené riziko vzniku požiarov, upozorňuje na to v tlačovej správe hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová, podľa ktorej hasiči v období letných prázdnin eviduje vysoký počet zásahov pri požiaroch.

HaZZ

„V júli a auguste 2022 zasahovali hasiči pri požiaroch spolu 2 199 krát, z toho až 1 365 požiarov vzniklo v mesiaci júl. V uplynulom roku vzniklo počas letných prázdnin o 884 požiarov viac ako v roku 2021,“ uviedla Križanová a dodala, že počas letných prázdnin 2022 požiare na Slovensku zapríčinili smrť piatich osôb a zranenia utrpelo 22 osôb. Najviac požiarov sa počas letných prázdnin rozhorelo v prírodnom prostredí. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov je nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb. „Jediná iskra z neopatrného zakladania ohniska, z cigarety, poľnohospodárskeho stroja či nevhodne zaparkovaného vozidla môže viesť k zbytočným stratám na životoch, zdraví, majetku alebo k ničeniu prírody,“ varuje hovorkyňa hasičov. Hasičský a záchranný zbor preto vyzýva občanov a právnické osoby, aby dodržiavali povinnosti a zákazy, ktoré im vyplývajú zo zákona o ochrane pred požiarmi.

Pre porušenie tohto zákona môže občan dostať pokutu do výšky 331 eur. Ak sa previní právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať na 16 596 eur. Zakázané je najmä fajčiť alebo používať otvorený plameň (zápalky, zapaľovače, variče atď.) na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov, zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k vzniku požiaru alebo k jeho rozšíreniu, ale aj spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. „Ak máte podozrenie, že niekde vznikol požiar, ihneď zavolajte hasičov na tiesňových linkách 150 alebo 112,“ vyzýva Križanová.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 22. júla. Tento deň je Dňom rodičov. Meniny má Magdaléna.
  • 22.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 22. júla 2024
Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga