Plavci Kúpeľov na majstrovstvách žiakov s 39 medailami

• 8. júla 2023, 14:34

V AquaCity Poprad sa počas troch dní od 23. do 25. júna uskutočnili Majstrovstvá Slovenska v plávaní starších žiakov. Domáceho vrcholu letnej sezóny sa zúčastnilo 254 pretekárov z 53 klubov. Športový plavecký klub Kúpele Piešťany obsadil toto podujatie desiatimi dievčatami a štyrmi chlapcami vo veku 13 a 14 rokov. Počínali si veľmi úspešne a popri mnohých osobných rekordoch vybojovali spolu 26 individuálnych a päť štafetových medailí.

Plavci ŠPK Kúpele Piešťany na majstrovstvách Slovenska starších žiakov v Poprade. (Autor: Darina Moravcová)

Najlepšou pretekárkou ŠPK sa stala Karolina Valko, ktorá svojich osem individuálnych štartov ozdobila ziskom piatich titulov majsterky Slovenska na 100, 400 a 800 m voľný spôsob (vsp.), 200 a 400 m polohové preteky (PP). Zo strieborného ocenenia sa tešila v disciplínach 50 a 200 m vsp. a 200 m motýlik. Zo všetkých zúčastnených skončila na druhom mieste o najlepší bodový výkon za čas na 400 m vsp. V počte vyplávaných medailí obsadila tretiu priečku.

Veľmi pekne jej sekundovala Lucia Slámová, ktorá si vybojovala titul na 200 m vsp. Striebornou medailou ju ocenili po disciplínach 400 m vsp., 100 a 200 m znak a na bronzový stupienok sa postavila za výkon na 800 m vsp. Zaplávala tretí najlepší bodový výkon medzi zúčastnenými pretekármi v disciplíne 200 m vsp. Obe dievčatá si už dnes môžu byť za svoje výkony isté zaradením do juniorského reprezentačného tímu Slovenska od 1. januára 2024.

Medzi chlapcami bol najúspešnejší Samuel Skrabak, ktorý vyrastá v Austrálii a reprezentuje od tohto leta náš klub. Dva majstrovské tituly si vybojoval na 400 m vsp. a 200 m znak, striebro si vyplával na 50, 100 a 200 m vsp., 100 m znak a bronzový skončil na 100 m motýlik. Svojou výkonnosťou sa tiež zaradil do reprezentácie Slovenska juniorov už od tohto roka.

Sebastián Hornák úžasne akceleroval svoju výkonnosť v jarných mesiacoch. V Poprade si vyplával prvé miesto na 200 m PP, druhý bol na 50, 100 a 400 m vsp., tretí na 1500 m vsp. a po mnohých zemiakových umiestneniach v uplynulých sezónach zaznamenal nárast výkonnosti. Michaela Csenkyová si po pekných zlepšeniach a osobných rekordoch vybojovala na 100 m vsp. bronzový stupienok.

V polohovej štafete mix na 4×100 m získali titul Lucia Slámová, Samuel Šiška, Samuel Skrabak a Karolina Valko.

Úspešný bol klub ŠPK Kúpele aj v štafetových pretekoch. Prvé miesto na 4×100 m PP vyplávali dievčatá v zostave Slámová, Milica Martinkovičová, Kristína Királová a Valko. Disciplínu 4×100 m vsp. mix vyhrali žiaci Kúpeľov v zložení Hornák, Skrabak, Slámová a Valko. V polohovej štafete mix na 4×100 m získali titul Slámová, Samuel Šiška, Skrabak a Valko. Striebornú radosť na 4×100 m vsp. si vybojovali dievčatá Csenkyová, Martinkovičová, Slámová a Valko. Družstvo chlapcov Šiška, Tomáš Tamajka, Hornák a Skrabak skončilo v štafete na 4×100 m vsp. na tretej priečke. Kolektív starších žiakov bol v medailovom hodnotení majstrovstiev SR na prvom mieste.

Mladší žiaci „lovili“ medaily v Štúrove

Majstrovstvá Slovenska v plávaní mladších žiakov sa konali o týždeň skôr, od 16. do 18. júna, v Štúrove v otvorenom 50-metrovom bazéne kúpaliska Vadaš. O medaily súťažilo 232 pretekárov zo 49 klubov. ŠPK Kúpele Piešťany reprezentovalo 11 plavcov, ktorí si vyplávali osem medailí.

Najlepšia bola Alexandra Tapušíková, keď vyhrala ťažkú disciplínu 200 m motýlik a na 400 a 800 m vsp. obsadila po pekných zlepšeniach striebornú pozíciu. Nina Pecháčová sa postavila na bronzový stupienok po doplávaní 400 m PP a 800 m vsp. Nina Frištaková na 200 m prsia dohmatla na treťom mieste. Dievčatám sa darilo aj v štafetových pretekoch a boli dvakrát dekorované striebornou kolekciou – na 4×100 m PP Nelly Gáliková, Frištáková, Pecháčová, Tapušíková, ako aj na 4×100 m vsp. kvarteto Frištáková, Pecháčová, Tapušíková a Gáliková.

So ziskom 39 cenných kovov možno vysloviť spokojnosť, ale pretekári ŠPK po krátkom odpočinku a regenerácii určite zabojujú aj o medaily na otvorenej vode v diaľkovom plávaní. Prajeme im v súbojoch na jazerách a riekach Slovenska veľa šťastia.