Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je sobota 8. júla. Tento deň je Svetovým dňom alergií a Dňom videohier. Meniny má Ivan.

Foto: Zdenko Michalov

Mužské meno Ivan má slovanský pôvod a význam mena je „Boh je milostivý“. Nositeľov tohto bežne zaužívaného mena oslovujeme Ivanko, Ivko.

Železná vôľa a aktívnosť sú dominantnými vlastnosťami nositeľov krstného mena Ivan. Majú väčšinou výbušný temperament. Podobajú sa šípovému kru – ich totemovej rastline, ktorého tŕne vzbudzujú strach. Pevnú vôľu majú priam vpísanú do tváre. Seba aj iných posudzujú podľa aktivity. Pokiaľ ide o povolania, sú z nich prevažne technici, alebo obchodníci obdarení veľkým zmyslom pre profesionálnu zodpovednosť. Majú sklon donekonečna rozmýšľať a rozhodovanie im spôsobuje isté ťažkosti. Ivanovia potrebujú byť milovaní. Nikdy neodpúšťajú zradu. Majú priemerné šťastie a úspech, ktorý ale prichádza oneskorene. Sú statní, verní a tak trochu drsní. Tým, ktorých ľúbia, prinášajú istotu.

Ich vitalita je veľká, no jednako majú sklon preceňovať svoje sily. Mali by byť opatrní hlavne na chrbticu a vyhýbať sa preťažovaniu svalov. Ich obľúbené farby sú zelená, modrá a žltá, ochranné rastliny nechtík a podbeľ, ochranné kamene zafír, smaragd.

Známe osobnosti s menom Ivan:

Ivan Hrozný (1530 – 1584) – ruské veľkoknieža, sám sa vyhlásil za cára,

Ivan Tásler – spevák, frontman skupiny IMT Smile,

Ivan Bella – prvý slovenský kozmonaut

V psom kalendári oslavuje meniny Bandy, Barbie.

Hudobný kalendár

1944 – narodil sa Jai Johanny Johanson (zvaný aj Jaimoe, Ocean Springs, Mississippi, USA), hráč na bicích nástrojoch americkej skupiny Allman Brothers Band. Túto formáciu, ktorej štýlom bol južanský rock, založili bratia Allmanovci v meste Macon, štát Georgia v roku 1969. Už v novembri 1969 vydali prvý album Allman Brothers Band. Z neho bol aj prvý singel Black Hearted Woman. V septembri 1973 vydali svoj najúspešnejší album Brothers and Sisters, ktorý sa v rebríčku dostal na prvé miesto. Z neho je  hit Ramblin‘ Man, v októbri 1973 na druhom mieste v hitparáde. Rozišli sa v roku 1976, po dvoch rokoch však Gregg Allman obnovil činnosť skupiny. Na svojom konte majú viac ako dvadsiatku vydaných albumov a kompilácií. V roku 1995 uviedli skupinu do Rock and rollovej siene slávy.

1959 – narodil sa Petr Kotvald (Žatec), spevák. Maturoval na elektrotechnickej priemyslovke v Chomutove, vyštudoval Elektrotechnickú fakultu ČVUT v Prahe. V roku 1979 vyhral spevácky festival Mladá pieseň v Jihlave. Od roku 1982 spolu so Stanislavom Hložkom účinkovali  s orchestrom Karla Vágnera. Ich superhit Holky z naší školky z tej doby je najúspešnejším v dejinách československej populárnej hudby. V roku 1986 sa rozhodol pre sólovú dráhu. V roku 1988 vydal svoj prvý sólový album Přísně soukromá sci-fi. V roku 1990 vydal druhý, veľmi úspešný album Gejzír. Na ňom boli hity Milujem se čím dál víc, Gejzír a Kdekdo je dál. Dnes má na svojom konte 17 vydaných albumov a kompilácií. V septembri 2007 vyšla hitová dvojkompilácia Petr Kotvald – 40 hitů, v roku 2008 vianočný album Vánoce hrajou glória a v apríli 2010 hitová kompilácia Holky z naší školky, na ktorej sú známe pesničky dvojice Kotvald-Hložek. V septembri 2011 vyšiel jeho štúdiový album s názvom Právě tady…právě teď. V máji 2016 vyšla kompilácia EXXXclusive, ktorý ponúka celkom 61 piesní. Komplet jeho najväčších hitov a noviniek vyšiel pri príležitosti výročia 30 rokov na sólovej dráhe.

1961 – narodil sa Andy Fletcher (Nottingham, UK), hráč na klávesových nástrojoch skupiny Depeche Mode. Túto syntipopovú formáciu založili traja spolužiaci Martin Gore, Andy Fletcher a Vince Clarke z anglického mesta Basildon  počas roku 1976. Názov Depeche Mode, teda „rýchla móda“ si vybrali podľa jedného z článkov vo francúzskom módnom časopise. Trvalo viac ako štyri roky, pokiaľ sa táto syntipopová skupina presadila na anglickej hudobnej scéne. V júli 1981 mali v hitparáde prvú úspešnú skladbu New Life. V novembri 1981 vydali debutový album Speak & Spell. V ankete časopisu Bilboard získali v decembri 1990 cenu ako Najlepšia moderná rocková skupina.  Vydali štrnásť štúdiových albumov, najnovší Spirit vyšiel v marci 2017, pred ním Delta Machine vydali v marci 2013. Najúspešnejšie boli Songs Of Faith And Devotion, vydaný v marci 1993 a Ultra, vydaný v apríli 1997, oba sa dostali na prvé miesto v rebríčku. K diskografii patrí aj sedem koncertných a desať kompilačných albumov.

1963 – narodila sa Joan Osborne (Anchorage, Kentucky, USA),  speváčka a gitaristka. Na hudobnej scéne sa presadila v 90. rokoch. V roku 1991 vydala debutový album Soul Show, v marci 1995 vyšiel druhý štúdiový album Relish. Z neho bol na singli vydaný aj prvý hit One Of Us, ktorý sa v  decembri 1995 dostal na 4. miesto singlového rebríčka. Na svojom konte má osem štúdiových albumov, ôsmy s názvom Love and Hate vyšiel v apríli 2014, predchádzajúci Bring It On Home vydala v marci 2012. K diskografii patria aj dva live a jeden kompilačný album.

1970 – narodil sa Beck Hansen (rodený Bek David Campbell, alebo iba Beck, Los Angeles, California, USA), spevák, skladateľ a multiinštrumentalista. V marci 1994 vydal album Mellow Gold. Z neho je úspešná skladba Loser, ktorá sa v singlovém hitparáde dostala do prvej desiatky. Na svojom konte má dvanásť vydaných albumov, ten najnovší Morning Phase vyšiel vo februári 2014, predchádzajúci Modern Guilt vydal v júli 2008. Najúspešnejším z nich bol Guero, vydaný v marci 2005, ktorý sa dostal na druhé miesto rebríčka.

1978 – narodil sa Ondřej Kyjonka, hráč na trombóne v skupine Kryštof. Vyštudoval Janáčkovo konzervatórium v Ostrave. Punk-folkovú formáciu pod názvom The Kryštof založil v roku 1995 v Havířově pôvodne ako trio Richard Krajčo. V roku 2001 vydali debutový album Magnetické pole. Úspešnou z tohto albumu bola pieseň Lolita, ktorá bola najhranejšou v českom rádiovom éteri. Rok nato vychádza album V siločarách a megahitom z tohto albumu bola skladba Obchodník s deštěm. Úspešný bol aj album Mikrokosmos (2004) a Rubikon (2006). Na jeseň 2007 vydali výberovku najväčších hitov Poločas (Best Of). V závere roka 2008 vydali live album Kryštof v Opeře. V marci 2009 získali dve ceny Akadémie populárnej hudby Aurel ako skupina roka 2008 a za skladbu roka, ktorou bol song Atentát. V januári 2010 vydali piaty štúdiový album s názvom Jeviště. Prvým singlom z neho bola pieseň cyRáno, ktorá zaznela aj vo filme 2 Bobule. Vo februári 2011 realizovali netradičný projekt Kryštof On Kino Tour 2011, čo bola kombinácia živého koncertu a filmového dokumentu z histórie kapely. Vo februári 2012 vydali CD a DVD Kinotour 2011, čo je záznam ich úspešného koncertného turné, a 15. októbra 2012 štúdiový album Inzerát. Z neho sú aj úspešné piesne Inzerát, Křídla z mýdla,  ktorý s Richardom Krajčom naspieval Jaromír Nohavica a Cesta, duet s Tomášom Klusom. Album inzerát im pri odovzdávaní ocenení Anděl 2012 vyniesol dve sošky pre skupinu roka a album roka. Prvého júna 2015 vydali nový štúdiový album Srdcebeat, hitmi z neho sú piesne Srdcebeat, Ty a já a Tak pojď hledal břeh. Za album získali dve ocenenia Anděl 2015 ako skupina roka a za najpredávanejší album.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň BENU OC Aupark, Nitrianska 7555/18, 92101 Piešťany 8:00 – 21:00

Lekáreň Dr. Max Tesco, N. Teslu 6711/25, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00

Lekáreň Dr. Max OD Kaufland, Adama Trajana 6690/77, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00

Podujatia

LA MUSICA

Pi. 7. 7. o 19.30 h
Sam Knight Group
live jazz koncert


KINO FONTÁNA

Ne. 9. 7. o 15.30 h

DETSKÉ PREDSTAVENIE

Krakenteena Ruby

Plachá tínedžerka na bežnej strednej škole s hrôzou zisťuje, že je priamym členom bájnej rodiny morských krakenov, že jej osud leží v hlbinách oceánu a že ju čakajú dobrodružstvá, o akých sa jej ani nesnívalo. Ale keď máte šestnásť rokov ako Ruby Gillmanová, rozhodne nechcete vyčnievať, chcete nenápadne splynúť s ostatnými spolužiakmi. To sa však celkom nedarí.

USA-2023, MP, slovenský dabing, 90 min.

Vstupné: 6 €


So. 8. 7. o 17.30 a 20.00 h

Život pre samoukov                                  

„Nový život, noví muži, tak prečo si pripadám ako stará krava?“ tak znie anotácia knižnej predlohy filmu a večná otázka hlavnej hrdinky Kláry (Jana Plodková). Jej manžel (Jaroslav Plesl) sa s ňou rozíde počas slávnostnej večere v deň 15. výročia svadby a kúpi si silnú, nablýskanú motorku. Klára si na oplátku kúpi nový bicykel a presťahuje sa k svojej mame (Zuzana Kronerová). Tá je excentrická, bezprostredná, dalo by sa povedať, že až bláznivá, ale neodpustí si typické rodičovské reči. Slovenská premiéra.

ČR-2023, MP 12, originálna verzia, 90 min.

Vstupné: 6 €


PRÍRODNÉ KINO

So. 8. 7. o 21.30 h     

Horský vodca

Réžia: Pavol Barabáš. Už 150 rokov uplynulo od založenia organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Táto dávna tradícia zostala nezmenená a horskí vodcovia sú stále súčasťou čarovného sveta tatranských štítov. Pomáhajú splniť sny a túžby tým, pre ktorých by boli najvyššie končiare nedostupné. Ale za týmto remeslom sa neskrýva len sloboda, romantika a dobrodružstvo… Film nás zavedie do nezvyčajných exteriérov Vysokých Tatier a ukáže nám náročné povolanie horských vodcov. Priblíži nám nielen dobrodružnú, ale aj menej známu stránku tohto starého horského remesla. Ocenenia: Grand Prix a Cena divákov – Medzinárodný festival horských filmov Poprad 2022, Najlepší film – Go kamera, Brno 2023. SR-2022, MP, originálna verzia, 68 min.

Vstupné: 4 €


VÝSTAVNÁ SIEŇ FONTÁNA

28. 6. –  5. 9.

KRISTÍNA MÉSÁROŠ

PREDTUCHA                                         

Výstava obrazov


VÝSTAVNÁ SIEŇ MÓLO

25. 5. –  5. 9.

KATARÍNA BÁBSKA MALÍKOVÁ

POD VODOU A NAD VODOU

Výstava diel, kombinovaná technika


VÝSTAVNÁ SIEŇ STARÁ LEKÁREŇ

30. 5. – 5. 9.

EDUARD BUDKE

MOJE PIEŠŤANY

Výstava fotografií


FOYER MALÁ SCÉNA

23. 6. – 30. 7.

FILATELISTICKÁ MYKOLOGICKÁ VÝSTAVA                             


DOM UMENIA

4. 7. – 3. 9.

TAJOMSTVO ZOBORSKÉHO KLÁŠTORA

Martin Oscitý

Príbeh svätého Gorazda v ilustráciách


3. 7. – 3. 9.

MILAN HERÉNYI

POHYB V ČASE

obrazy


1. 6. – 31. 8.

Dokumentárne výstavy realizované v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava

BARDI SLOVENSKEJ OPERNEJ RÉŽIE

Miroslav Fischer, Július Gyermek a Branislav Kriška

NINA HAZUCHOVÁ – mezzosoprán


SÚBORNÁ VÝSTAVA VÝTVARNÉHO UMENIA

Mini galéria


Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba


Výstavy sú otvorené:

utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h,

sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelok – zatvorené

POKLADŇA DOMU UMENIA od 8. 7. do 15. 8. 2023 ZATVORENÁ!

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard