Festival Pohoda s oslavou hudby, umenia, dobrej nálady a tolerancie sa začne v stredu

  • Inzercia
  • 4. júla 2023, 12:09

Už túto stredu večer otvorí svoje brány najväčší slovenský festival Pohoda. Na vyše 18 pódiách vystúpi viac ako 130 hudobných interpretov, interpretiek a skupín, ktorých aj tento rok doplní množstvo divadelných a tanečných predstavení, diskusií, workshopov, čítačiek a silné a krásne zastúpenie bude mať aj vizuálne umenie.

(Autor: archív organizátorov festivalu)

Zásadnou novinkou je otvorenie festivalu o deň skôr. Už v stredu 5. júla, počas štátneho sviatku, budú môcť návštevníci prísť do stanových mestečiek, kde bude večer hudobný program a návštevníci si budú môcť predĺžiť Pohodu o deň dlhšie. Skoršie otvorenie má predísť štvrtkovým dopravným zápcham v Trenčíne a okolí, kde dopravu komplikuje cestná uzávera pre opravu mosta medzi Drietomou a Mníchovou Lehotou.

Veľké mená súčasnej svetovej scény i legendy

Jedným z headlinerov tohto ročníka festivalu je Central Cee, aktuálne jeden z najstreamovanejších interpretov, ktorý ako prvý britský raper dosiahol miliardu streamov na Spotify. Jeho single Let Go aj Doja zaznamenali fenomenálny boom nielen na sociálnych sieťach, ale i v hudobných rebríčkoch. Ďalším veľkým a výnimočným talentom, ktorý vystúpi na Pohode 2023, je britská indie-rocková kapela Wet Leg. Tento rok získala dve prestížne ceny Grammy a rovnako po dve sošky si odniesla z Brit Awards. Na trenčianskom letisku zaznejú hity Wet Dream a Chaise Longue.

Návštevníci sa tiež môžu tešiť na momentálne celosvetovo najlepší hudobný album vydaný v tomto roku. Podľa priebežného hodnotenia kritiky je na prvom mieste päť albumov. A práve jedným z nich je Desire, I Want To Turn Into You od americkej popovej speváčky a producentky Caroline Polachek, ktorá má mimochodom korene na Slovensku. Návštevníkov očarí svojou šou z piatka na sobotu na Urpiner stejdži.

Na Pohode vystúpia aj ďalší oceňovaní hudobníci, ktorí vyhrali alebo boli nominovaní na spomínané Grammy Awards, Brit Awards či Mercury Prize a ďalšie celosvetovo uznávané ocenenia: Jamie xx (GB), Ben Howard (GB), Arca (VE), Arooj Aftab (PK), Rozi Plain (GB), Perfume Genius (US), Sampa the Great (ZM), Dry Cleaning (GB), shame (GB), PVA (GB), Liniker (BR), Yard Act (GB)…

Súčasnú hudbu a mladé talenty doplnia osvedčené mená, ktoré sú na scéne už viac desaťročí. Priaznivci pesničkárov sa môžu tešiť na vystúpenie jednej z najvýraznejších osobností svetovej folkovej scény Suzanne Vega. Na Pohodu sa vráti aj zázračný brazílsky multi-inštrumentalista Hermeto Pascoal, ktorý je považovaný za jedného z najväčších a najikonickejších žijúcich džezových interpretov. Medzi už „zaužívané značky“ môžeme zahrnúť aj kapelu, ktorú organizátori oznámili len pred pár dňami – britskú post-punkovú legendu Sleaford Mods. Práve oni stáli za „znovuzrodením“ punku a vďaka štipľavosti textov sú považovaní za jednu z najvplyvnejších a najúspešnejších britských kapiel súčasnosti a hlas svojej generácie.

Festival reflektuje dianie v spoločnosti

Jednou z tohtoročných noviniek na Pohode bude nový stejdž Tepláreň, ktorým organizátori reagujú na teroristický útok z nenávisti, pri ktorom vlani v rovnomennom bare na Zámockej ulici v Bratislave prišli o život Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Pre divákov v Teplárni sú pripravené diskusie, performance aj hudobné vystúpenia. V rámci Tep La Ren Cabaretu vystúpi aj spevák Vojtik, ktorý na seba upozornil silnou výpoveďou v skladbe Detviansky sen.

Ďalšou s nosných tém Pohody 2023 je vyše roka prebiehajúci vojenský konflikt na Ukrajine. Vďaka spolupráci festivalu s organizáciou Music Saves UA sa na trenčianskom letisku predstaví množstvo ukrajinských umelcov, ktorí majú vo svojej krajine obmedzené možnosti vystupovania a prezentovania svojho umenia. Vystúpia Alina Pash, Dakh Daughters, Zapaska, UA TRIBAL či Ragapop. Na Pohode premiérovo odznejú aj tri nové symfonické diela v podaní Symphony of Free Ukraine (UA/SK) a z koncertu vznikne aj unikátna nahrávka.

Okrem toho Chersonské divadlo odohrá predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu. Je to príbeh o živote, ktorý Ukrajinci a Ukrajinky viedli v Donbase osem rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti. Vďaka spolupráci festivalu s Denníkom N vyjde toto predstavenie aj v literárnej podobe a kniha bude mať krst priamo na Pohode. Návštevníci budú mať aj tento rok možnosť prispieť na humanitárnu pomoc Ukrajine. Výťažok všetkých zálohovaných fliaš a plechoviek, ktoré návštevníci odovzdajú v separačných stanovištiach, pôjde na iniciatívu Music Saves UA.

Na Pohode ekologickejšie ako v bežnom živote

Treťou nosnou témou festivalu je ekológia, ktorú organizátori už dlhodobo dávajú do popredia, a vďaka ekologickým riešeniam vytvorí návštevník na Pohode nižšiu uhlíkovú stopu ako za rovnaký čas v bežnom živote. Darí sa to najmä vďaka zavedeniu vratných pohárov, použitiu iba kompostovateľného riadu, dôslednému separovaniu odpadu, využitiu mobilnej solárnej elektrárne, podpore hromadnej dopravy na festival aj výrobe upcyklovaného merchu z použitých festivalových bannerov.

Historicky prvé vizuálne dielo na zákazku Pohody

Na Pohode majú okrem hudby zastúpenie aj ďalšie druhy umenia ako literatúra, divadlo, tanec a vizuálne umenie. Prvýkrát v histórii podujatia bolo objednané a vytvorené vizuálne dielo priamo pre samotný festival. Je ním obrovská napodobnenina hniezda dinosaurov s názvom Last Generation od Andrása Cséfalvaya. Súťaž Visual Art Contest, ktorú vyhlásili organizátori Pohody spolu s VŠVU, vyhralo umelecké duo BAHNO 974 s dielom CASTORIN.

Dielo mohlo vzniknúť aj vďaka finančnej výhre a pozrieť si ho budú môcť aj návštevníci priamo na letisku. Na festivale bude verejne sprístupnené aj dielo od beckovského rodáka, impresionistu a významného európskeho krajinkára Ladislava Mednyánszkeho. Štúdiu stojaceho Cigána pre festival zapožičala Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa.

Organizátori aj tento rok pripravili mix kvalitného umenia, ktorý spolu s nenapodobniteľnou atmosférou a kvalitným gastrom ocení každý návštevník. Ak k tomu pripojíme nadštandardné služby a servis pre návštevníkov, ktorý je zadarmo, ide nielen o slovenský unikát. Možnosť doniesť si do areálu vlastné jedlo aj nápoje, ktoré ale nesmú byť z bezpečnostných dôvodov v skle, pitná voda a teplé sprchy zdarma pre všetkých totiž na takýchto veľkých festivaloch a akciách nie sú takmer nikde vo svete samozrejmosťou. (ts)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz