Dvanásť medailí pre plavcov ŠPK Kúpele

• 29. júna 2023, 22:30

V šamorínskom rezorte x-bionic sphere sa počas 9.-11. júna uskutočnili Majstrovstvá Slovenska Open a juniorov v plávaní, na ktorých sa zúčastnilo 260 chlapcov a 299 dievčat z 58 slovenských klubov. Športový plavecký klub Kúpele Piešťany reprezentovalo desať chlapcov a šesť dievčat. Podarilo sa im 12-krát vybojovať umiestnenie na stupni víťazov.

Dievčatá (zľava) Lucia Slámová, Lea Chromiaková, Karolina Valko a Michaela Mosná vybojovali v štafete na 4x200 m voľný spôsob striebro. (Autor: archív ŠPK Kúpele)

Najúspešnejšia bola o pár dní 13-ročná Karolina Valko, ktorá mohla súťažiť a byť vyhodnocovaná iba v kategórii Open. Súboje so staršími súperkami si však okorenila zaplávaním dvoch slovenských rekordov na 1500 a 800 m voľný spôsob (vsp). Karolina v prvý deň šampionátu na 1500 m vsp. vylepšila slovenský rekord 13-ročných dievčat o 20 sekúnd, keď zlepšila rekord pretekárky ŠPK Kúpele Lucie Slámovej, ktorá tento zápis stanovila 26. mája tiež v šamorínskej vode. V najdlhšej plaveckej bazénovej disciplíne nenašla premožiteľku a doplávala medzi ženami na prvom mieste. V poslednej disciplíne trojdňových súbojov Karolina zlepšila slovenský rekord 13-ročných dievčat o štyri sekundy a obsadila medzi ženami konečnú štvrtú priečku. Celkovo počas troch dní si zaplávala veľa osobných rekordov.

Lea Chromiaková medzi staršími juniorkami vybojovala strieborný stupienok na 200 m motýlik a na bronzovom ju dekorovali za 100 m motýlik a 400 m vsp. Natália Ertlová tiež v dvojročníku starších junioriek brala striebro na 1500 m vsp a bronzovú radosť mala za 800 m vsp. Patrik Tapušík bol ocenený striebornou medailou za 400 m vsp. starších juniorov. Michaela Mosná si vybojovala druhé miesta na 1500 a 400 m vsp. medzi 14-ročnými dievčatami. Mário Stanček po pekných „osobákoch“ počas pretekov vystúpil po boji na 800 m vsp. na bronzový stupienok.

Medailové ocenenia vybojovali dievčatá aj chlapci ŠPK Kúpele v štafete na 4×200 m vsp. Dievčatá Slámová, Chromiaková, Valko a Mosná obsadili druhé a chlapci v zostave Tapušík, Švec, Čačík a Skrabak tretie miesto. Rastislav Čačík po zdravotných komplikáciách počas prípravy skončil v troch individuálnych disciplínach na zemiakových pozíciách.

Plavcom prajeme rýchlu regeneráciu a veľa síl do ďalších pretekov.