Etymológia záhadná aj zábavná

  • Knihy
  • 12. júna 2023, 18:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Artforum)

Vo vydavateľstve mamaš vyšla kniha prekladateľky Ivany Krekáňovej – Etymológia záhadná aj zábavná (Pôvod slov od algoritmu po zavináč). Etymológia, veda o pôvode a význame slov, je veľmi zaujímavá, navyše v autorkinom podaní aj zábavná a čitateľsky príťažlivá.

Kniha je rozdelená do 15 kapitol (o jedle, športe, zvieratách, rastlinách, vede, umení, geografii, čase, odevoch…) s krátkym popisom obsahu kapitoly a kolážou ilustrácií slov, ktorých pôvod autorka objasňuje. Kapitoly sú zakončené zaujímavosťami z etymológie moderných slov. V texte sa dobre orientujeme vďaka poznámkam za okrajom. Dozviete sa, že slovo králik súvisí s Karolom Veľkým, názov Kalifornia má pôvod v španielskom románe, bikiny vznikli podľa ostrova, kde sa robili testy jadrových zbraní… Kniha je výborným balansom medzi odbornosťou a zábavou.

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 22. júla. Tento deň je Dňom rodičov. Meniny má Magdaléna.
  • 22.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 22. júla 2024
Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga