Víkend otvorených parkov a záhrad v Piešťanoch i Hlohovci

Počas prvého júnového víkendu môžete navštíviť vyše sto parkov a záhrad po celom Slovensku. Je to príležitosť bližšie spoznať aj Zámocký park v Hlohovci a Kúpeľný park v Piešťanoch – na jeho komentovanú prehliadku je možné nadviazať návštevou výstavy diel Alfonsa Muchu s názvom Kvetinové svety.

Téma tohtoročného Víkendu otvorených parkov a záhrad má názov Melódie záhrad. (Autor: vopz.sk)

Cieľom 15. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty nášho zeleného dedičstva. Ide o súčasť celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins. Viac ako 500 záhrad nachádzajúcich sa v 23 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 2. júna do nedele 4. júna, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť.

Pre tento rok bola na celoeurópskej úrovni zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“, ktorá evokuje najmä zvuky záhrad: spev vtákov, šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Hlavným organizátorom podujatia je organizácia Národný Trust, n. o., ktorej poslaním je ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska.

„Na prehliadke Kúpeľného parku predstavíme návštevníkom fontány, vodné plochy i vzácne dreviny, ktoré tu rastú, ale ukážeme im aj historické fotografie a originálne výkresy, ktoré nás zavedú do čias jeho vzniku,“ hovorí Mária Michalčíková, ktorá budú záujemcov Kúpeľným parkom sprevádzať.

Účastníci sa stretnú v piatok 2. a sobotu 3. júna o 13.00 alebo 15.00 h pri prameni Adam Trajan na Kúpeľnom ostrove, potrebná je však registrácia e-mailom na mmichalcikova@sk.ensanahotels.com.

Kúpeľný park v Piešťanoch zažil najväčší rozmach v období secesie, i preto bude sprievodkyňa oblečená v secesnom kostýme a účastníkov pozve aj na výstavu Kvetinové svety Alfonsa Muchu, ktorá tematicky nadväzuje na Víkend otvorených parkov a záhrad. Prístupná je v priestoroch Napoleonských kúpeľov.

Komentovaná prehliadka Zámockého parku v Hlohovci je naplánovaná na nedeľu 4. júna so začiatkom o 15. hodine. Účastníci sa stretnú pred Empírovým divadlom, kde ich bude čakať hudobný úvod. Počas prehliadky sa dozvedia zaujímavosti o faune a flóre Zámockého parku, ktorého história siaha až do čias šľachtického rodu Erdődy.

zdroj: OOCR Rezort Piešťany

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 24. mája 2024
Meniny má Ela, zajtra Urban