Festival otvorí hudba zo slovenských filmov

Najprv zaznejú slávnostné fanfáry, potom sa vo veľkej sále Domu umenia Piešťany uskutoční veľkolepý otvárací koncert. V piatok 2. júna sa o 19.00 h oficiálne začne 68. ročník music festivalu Piešťany.

Úvodný koncert 68. music festivalu Piešťany bude patriť Slovenskej filharmónii a Slovenskému filharmonickému zboru. Foto: am

Ako prví sa na terase Domu umenia predstavia hudobníci z Trombon Quartet, ktorí pod taktovkou umeleckého vedúceho Alberta Hrubovčáka predvedú slávnostné úvodné fanfáry. Potom sa hostia presunú do interiéru národnej kultúrnej pamiatky, aby si vychutnali koncert v podaní Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru.

Hudba a filmový priemysel sú už od raných štádií kinematografie silnými partnermi. Pri prvých nemých filmoch sprevádzali celuloidové obrázky hudobníci naživo buď hrou na klavíri, alebo v malých komorných zoskupeniach. Tvorcovia filmov si však vždy uvedomovali, ako výrazne hudba umocňuje meniace sa filmové obrazy. Veľkou zmenou v tejto oblasti bol nástup zvukového filmu. Svoje o tom vedia i naši filmári a hudobní skladatelia, ktorí pre československý a slovenský film tvorili. Fascinujúcou históriou filmovej hudby našej kinematografie návštevníkov prevedú Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor pod vedením dirigenta Rastislava Štúra.

Moderátorkou večera bude Iveta Malachovská, ktorá privíta aj špeciálnych hostí. Nebude chýbať Emília Vášáryová a Martin Huba ako divadelní a filmoví herci, Marianna Čengel-Solčanská a Martin Šulík ako filmoví režiséri a Ľubica Čekovská a Vladimír Martinka v zastúpení autorov filmovej hudby.

Významným doplnkom programu bude filmový archív s ukážkami zo slávnych slovenských snímok, pri ktorých si všetci zaspomíname na časy zlatej éry slovenského filmu. Zaznejú diela autorov ako Šimon Jurovský, Svetozár Stračina, Milan Novák, Tibor Andrašovan, Ilja Zeljenka, Zdeněk Liška, Vladimír Martinka, Ľubica Čekovská, Petr Hapka.

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni Domu umenia alebo v sieti Ticketportal. 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 18. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom piknikov. Meniny má Vratislav.
  • 18.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 20. júna 2024
Meniny má Valéria, zajtra Alojz