Psychologický príbeh muža medzi dvomi ženami

  • Knihy
  • 30. mája 2023, 22:30

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

Daphne du Maurier bola britská prozaička, preslávila sa románom Rebeka, psychologickým príbehom muža medzi dvomi ženami s prvkami gotického románu.

Mladá žena sa po krátkej známosti vydá za bohatého atraktívneho nedávno ovdoveného muža. Novomanželia začnú spolu žiť v starom šľachtickom sídle, kde sa vznáša tieň mŕtvej manželky: „Bola neobyčajne krásna. Mala vraj všetky vlastnosti dokonalej dámy veľkého sveta. Všetko to prišlo tak náhle a tragicky. Jej úsmev nemožno zabudnúť. Možno sú niekde miesta, kde ešte znie zvuk jej hlasu a pripomína jej slová…“ Druhá manželka, neskúsená, plachá, citlivá, je vystavená neustálemu porovnávaniu s mŕtvou sokyňou. Tajomnosť a napätie stúpajú, vnútorná dramatickosť graduje… Rebeka bola adaptovaná v divadle a Hitchcockova filmová adaptácia Mŕtva a živá získala Oscara. 

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda