Pápežský nuncius a arcibiskup požehnali piešťanské liečivé pramene

Na Kúpeľnom ostrove v piatok 19. mája apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli a arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch požehnali piešťanské termálne pramene. Slávnosť sa konala pri studni Adam Trajan, pomenovanej po kňazovi, ktorý už v 17. storočí chápal význam termálnych prameňov a napísal o nich oslavnú ódu. Svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch od medzivojnového obdobia.

Apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli (vľavo) a arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch požehnali piešťanské termálne pramene. (Autor: pror)

Na požehnaní prameňov sa zúčastnili zástupcovia kúpeľov, mesta Piešťany, Trnavského samosprávneho kraja i kúpeľní hostia. Apoštolský nuncius vo svojom príhovore zhromaždeniu zdôraznil, že požehnáva vody, ktoré dodávajú fyzickú aj duchovnú silu. „Všetci potrebujeme odpočinok tela i duše,“ uviedol.

Generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík pripomenul, že svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch už od medzivojnového obdobia.

„Vstaň a choď: Surget et ambula“ – tak znie nápis na Kolonádovom moste. Tieto výstižné slová odkazujú na ohromnú silu piešťanských liečivých prírodných zdrojov, ktoré každoročne prinavrátia telesné zdravie a duševný pokoj tisíckam kúpeľných hostí.

Liečivú silu piešťanských prírodných zdrojov oslávil vo svojom diele aj majster secesie, maliar Alfons Mucha, ktorý z vďaky za vyliečenie dcéry daroval kúpeľom obraz s názvom Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia.

V roku 1935 posvätil liečivé pramene parížsky arcibiskup a kardinál Jean Verdier.

Už v roku 1935 sa ulice Piešťan zaplnili ľuďmi vítajúcimi parížskeho arcibiskupa a kardinála Jeana Verdiera, ktorý prišiel do Piešťan posvätiť liečivé pramene. Procesia sa vtedy presunula od hotela Thermia Palace k termálnemu prameňu, kde pravdepodobne odzneli slová oslavnej básne zo 17. storočia s názvom Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Jej autorom bol farár z Drahoviec, Adam Trajan, ktorého meno nesie najsilnejší a najstarší z liečivých prameňov na Kúpeľnom ostrove.

Spoločná fotografia pri studni Adam Trajan: (zľava) generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov Peter Bednarčík, pravnučka Ľudovíta Wintera Katka Fratríková, viceprezidentka  Ensana Health Spa Petra Lelovská, apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli, arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch, trnavský župan Jozef Viskupič a primátor mesta Peter Jančovič.

Posvätenie prameňov založené Winterovcami, rodinou, ktorá je neodmysliteľne spätá so všestranným rozvojom piešťanských kúpeľov, sa konalo aj po druhej svetovej vojne. Dňa 1. júna 1947 slávnostné svätenie prameňov zorganizovalo riaditeľstvo kúpeľov a po slávnostnej svätej omši ho vykonal generálny vikár Dr. Ambróz Lazík. V roku 1948 sa kúpeľná sezóna začala slávnostným svätením prameňov, ktoré 6. júna vykonal pražský arcibiskup Dr. Jozef Beran.

Na tohtoročnom požehnaní liečivých prameňov sa zúčastnil apoštolský nuncius J. E. Mons. Nicola Girasoli, arcibiskup Trnavskej arcidiecézy J. E. Mons. Ján Orosch a ďalší významní predstavitelia cirkví.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2024, 00:02
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 27. mája 2024
Meniny má Iveta, zajtra Viliam