Slovenské basketbalistky sa pripravujú na ME v Piešťanoch

Bez zmien v širšej nominácii odštartovala v Piešťanoch príprava slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie na majstrovstvá Európy 2023 v Slovinsku a Izraeli (15. – 25. júna). Realizačnému tímu sa v Piešťanoch sa hlásilo 15 hráčok, počas nasledujúcich týždňov sa z nej vyformuje finálna dvanástka, ktorej cieľom bude vylepšenie 13. miesta z predchádzajúcej edície kontinentálneho šampionátu.

Slovenské basketbalistky sa v Piešťanoch pripravujú na júnové majstrovstvá Európy. (Autor: Laco Duračka)

Hlavnou témou uplynulých dní bolo zverejnenie širšej nominácie na európsky šampionát, v ktorej absentovalo niekoľko mien. Z 15-členného menoslovu zarezonovala najmä absencia Žofie Hruščákovej, Veroniky Remenárovej a Soni Svetlíkovej. Všetky tri mali podiel na postupe z kvalifikačnej H-skupiny. 

Manažér reprezentačného tímu Tomáš Horký objasnil absencie a proces tvorby širšej nominácie na záverečný turnaj: „Na pondelkovom prvom tréningu sa hlásilo všetkých 15 hráčok, ktoré boli nominované. Všetky boli v relatívne dobrom zdravotnom stave, akurát nejaké drobné boľačky z nedávno skončenej sezóny, nič závažné, čo by malo celú nomináciu ohroziť. Zvažovali sme 4-5 mien, ktoré mohli byť zaradené do užšej nominácie. Najviac asi rezonuje meno Žofie Hruščákovej, ktorej účasť je v tomto momente stále otvorená. Komplikuje jej to vec, že sa už popri basketbalu venuje civilnému zamestnaniu, ktoré sa ťažko konsoliduje s našim programom. Dnes sme spolu telefonovali, dohodli sme sa, že si ešte skúsi veci zariadiť a na konci tohto týždňa by sme to definitívne uzatvorili. U Soni Svetlíkovej jej znemožnili účasť študijne dôvody, nakoľko má štátnice na Karlovej univerzite. Veronika Remenárová nás poprosila o ospravedlnenie, keďže odohrala sezónu po operácii kolena a potrebuje sa dať do poriadku. Mali sme ešte záujem o hráčky na amerických univerzitách – Rebeku Mikulášikovú a Nikolu Kováčikovú, obe však majú povinnosti v zámorí.“

Bývalé hráčky Piešťanských Čajok Terézia Páleníková a Ivana Jakubcová.

Proces omladzovania slovenského tímu priebežne pokračuje, v 15-člennom výbere sa tentoraz objavili štyri mená, ktoré môžu absolvovať debut medzi ženami. Konkrétne ide o Terezu Sedlákovú, Alexandru Erdelyiovú, Vandu Kozákovú a Dianu Mikovčákovú. „Snažili sme sa doniesť to najlepšie, čo je zdravé a chce reprezentovať. Práve tieto štyri mená sme vybrali možno na základe ich výkonnosti, skúseností a toho, čo ukazovali v sezóne. Som veľmi rád, že je naspäť Nikola Dudášová a Barbora Wrzesiński, pretože znamená pre toto družstvo veľa. Verím, že sú 100-percentne zdravé po zraneniach, ktoré ich prenasledovali v zime,“ vyjadril sa na ich adresu nových a staronových tvári tréner Slovenska Juraj Suja.

Potešujúcou správou pre realizačný tím je návrat skúsených rozohrávačiek po absencii v závere kvalifikačných bojov o postup na ME. Späť je Nikola Dudášová a najmä Barbora Wrzesiński, ktorej zdravotné problémy neumožnili zúčastniť sa predchádzajúceho európskeho šampionátu. „Cítim sa tu veľmi dobre, tešila som sa do reprezentácie, pretože som kvôli zraneniu vynechala februárový blok. Som rada, že to baby zvládli a postúpili na majstrovstvá Európy, takže budem mať šancu si zahrať. Pre každého sú majstrovstvá Európy vrcholom na reprezentačnej úrovni, pretože predchádzajúci šampionát som musela vynechať. Verím, že to bude dobré a budeme hrať čo najlepšie,“ prezradila Wrzesiński k návratu do reprezentáciu. 

Reprezentačné družstvo si opäť raz zvolilo Piešťany za hlavné miesto prípravy v nadchádzajúcich týždňoch. Takmer mesačné obdobie využijú na doladenie taktických a herných prvkov, ku ktorým sa pridá aj šestica prípravných zápasov. Najskôr sa v domácom prostredí predstavia proti Izraelu (štvrtok 25. mája o 18.00 h a sobota 27. mája o 16.00 h), neskôr ich v Rige čaká dvojzápas s Lotyšskom (2. a 3. júna) a prípravný blok zakončia federálnym derby s Českom (7. a 8. júna v Prahe).

Reprezentantky majú v Piešťanoch výborné podmienky na prípravu.

„Nie je to úplne veľa času, ktorý máme na prípravu. Myslím si, že je jedna z najkratších v rámci účastníkov majstrovstiev Európy. Rozhodli sme sa ísť takouto cestou, nesiliť to čo najskôr, pretože my sme už spolu v podstate piatym rokom. Máme už medzi sebou v tíme nastavené veci a procesy. Dievčatá sú po sezónach, takže kondične nie sú nejako dole, v tomto týždni sa potrebujú naštartovať. Čo sa týka prípravných zápasov, my sme to neriešili nejako podľa štýlu hry, ale snažili sme sa dohodnúť kvalitných súperov. Samozrejme, nie každý chce cestovať. Sme veľmi spokojní s tým, ako to máme nastavené, zhodnotil reprezentačný kouč program prípravy a prípravných duelov.

V polovici júna sa Slovenky 13-krát v ére samostatnosti predstavia medzi najlepšími družstvami Európy. V slovinskej Ľubľane si v rámci D-skupiny zmerajú sily s Maďarskom (15. júna o 12.15 h), Srbskom (16. júna o 20.45 h) a Tureckom (18. júna o 20.45 h). Naposledy obsadil slovenský výber na finálovom turnaji v Španielsku a Francúzsku v roku 2021 13. miesto. „Už máme nazbierané informácie o súperoch, pripravujeme sa na to od dňa žrebu,“ dodal Suja na margo súperov na ME.

Širšia nominácia Slovenska na prípravu na majstrovstvá Európy 2023 v Slovinsku a Izraeli (15. – 25. júna):

hráčky: Alexandra Buknová (MBK Ružomberok), Ivana Jakubcová (Union Féminine Angers/Fr.), Natália Martišková, Alica Moravčíková (obe Piešťanské Čajky), Miroslava Mištinová (Zaglebie Sosnowiec/Poľ.), Sabína Oroszová (UNI Győr/Maď.), Terézia Páleníková (Spar Girona/Šp.), Radka Stašová (Al-Qázeres Extremadura/Šp.), Stella Tarkovičová (GiroLive Panthers Osnabrück/Nem.), Nikola Dudášová (Atomerőmű KSC Szekszárd/Maď.), Barbora Wrzesiński (ZVVZ USK Praha/ČR), Tereza Sedláková (CD Talent Tirso Incentro/Šp.), Alexandra Erdélyiová (Šoproň Basket/Maď.), Vanda Kozáková (Slávia Banská Bystrica), Diana Mikovčáková (YOUNG ANGELS Košice)

realizačný tím: Juraj Suja – hlavný tréner, Peter Jankovič a Miloslav Michálik – asistent trénera, Tomáš Horký – manažér tímu, Ján Meszároš – lekár, Michael Bujňák – fyzioterapeut, Erika Šerfőzőová, a Marián Vlkovič – maséri, Michal Duchovič – mediálny manažér

Zdroj: slovakbasket.sk

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard