Ilustrácie Alice Kucharovič zachytávajú Piešťany

V piešťanskej mestskej knižnici otvorili výstavu, ktorá pohladí dušu azda každého milovníka Piešťan. Ba možno i pripomenie tým, ktorí už zabudli, čím je kúpeľné mesto výnimočné. Výstava výtvarnej umelkyne Alice Kucharovič približuje jej ilustrácie z knihy Zuzany Belkovej – Kto sú ľudia?

Alica Kucharovič je slovenská ilustrátorka a animátorka pôsobiaca v Piešťanoch. (Autor: PIC/MsK)

„Máme ambíciu otvoriť cestovnú kanceláriu s jednosmerným zájazdom do Piešťan. Je riziko, že tam už zostanete. Neboli by ste prví ani poslední. Mesto vyzerá byť drobné, prejdete ho za jeden deň aj niekoľkokrát. Je slnečné a nikam sa neponáhľa. Má špeciálneho ducha a ten sa volá Čas. Iný, ako ho poznáte – nie ten, ktorý nemáte, ale ten, ktorého je vždy dosť. Tento duch nestraší, chce sa spriateliť. Nepredbehne vás ani nespomalí. Môžete si pokojne sadnúť a počúvať čajky nad ligotavou hladinou. Mohlo by sa zdať, že Piešťany zaspali, ale ony iba snívajú. Sny nakladajú na bicykle a Piešťanci ich prevážajú krížom-krážom, od hotela Slovan až k Lodenici,“ uvádza text k výstave.

Alica rukou vedenou ľahkou iróniou kreslí občas menej a občas viac kriticky, no skoro vždy s vďačnou prísadou humoru a chápavosti scény z bežného života človeka. Malé okamihy, ktoré pomocou všadeprítomných čajok a vody vykresľujú život hravo a pozitívne. Piešťany a ich „zaspatá” kúpeľná atmosféra ju pohltili natoľko, že nevie prestať s jej vyobrazovaním. V tomto ostrove pokoja plnom termálnych vôd našla svoje kreatívne aj rodinné pôsobisko. Na výstave sú uvedené texty Zuzany Belkovej, ktoré poeticky opisujú Piešťany.

Alica Kucharovič je slovenská ilustrátorka a animátorka pôsobiaca v Piešťanoch. Absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v Ateliéri animovanej tvorby. Na ilustráciu sa užšie zamerala vďaka stáži na School of Arts v belgickom Ghente, kde okrem krátkeho animovaného filmu vytvorila ilustrovaný denník svojich ciest. Venuje sa digitálnej ilustrácii, najradšej však maľuje na veľké steny, vytvára vzory na látky alebo experimentuje s grafickými technikami, akými sú sieťotlač a risografia.

Jej tvorbu je možné vidieť v časopisoch, knihách, v interiéroch na stenách, ale aj na komerčných produktoch a oblečení. Alica kreslila pre Red Bull, Isadore, Šariš či Becherovku. Publikovala vo vydavateľstvách Fagan Books, Slovart a v detských časopisoch Slniečko a Bublina. V rámci editoriálnej ilustrácie spolupracovala s Bar Magazínom, Forbes a Hikemates. Jej najčerstvejším projektom je ilustrovaná kniha Kto sú ľudia?, ktorá je zaradená medzi najlepšie knihy roku 2022 na Slovensku.

K výstave knižnica pripravuje sprievodné podujatia – besedu, komentované prehliadky a literárno-výtvarné workshopy.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 21.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
sobota, 23. septembra 2023
Meniny má Zdenka, zajtra Ľubor