Od začiatku budúceho roka sa má na Slovensku umožniť očkovanie v lekárňach

  • Spravodajstvo
  • 29. marca 2023, 20:36

Od začiatku budúceho roka sa má na Slovensku umožniť očkovanie v lekárňach. Očkovanie má byť dobrovoľnou súčasťou lekárenskej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o liekoch, o ktorom má budúci týždeň v pondelok rokovať Hospodárska a sociálna rada SR. Hlavnou výhodou tohto kroku je podľa ministerstva zdravotníctva okrem zvyšovania zaočkovanosti populácie a s tým súvisiaceho znižovania nákladov na zdravotnú starostlivosť aj rýchla a pohodlná dostupnosť najmä verejných lekární.

(Autor: pixabay.com)

Očkovanie v lekárňach má vykonávať iba vyškolený farmaceut alebo zmluvný lekár. Pred začatím očkovania to musí držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti oznámiť štátnemu ústavu a orgánu, ktorý mu povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vydal. Ak subjekt nebude spĺňať podmienky očkovania, Štátny ústav pre kontrolu liečiv môže nariadiť ukončenie očkovania v lekárni. „Prednosťou je dostupnosť verejných lekární a tým možnosť rýchleho prístupu k očkovaniu, najmä pre zdravých a zamestnaných obyvateľov,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Očkovanie proti chrípke je podľa rezortu pravdepodobnejšie v tej populácii, ktorá využila intervenciu v lekárni v porovnaní s tými, ktorí využili štandardnú zdravotnú starostlivosť. „Očkovanie pomáha znižovať náklady na zdravotnú starostlivosť, tiež prispieva k zdravšiemu a ekonomicky produktívnejšiemu obyvateľstvu, zvyšuje nielen produktivitu práce, ale aj očakávanú dĺžku života v zdraví,“ upozorňuje ministerstvo zdravotníctva. Očkovanie proti chrípke prostredníctvom farmaceutov môže podľa rezortu pomôcť zvýšiť zaočkovanosť populácie.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard