Trnavský samosprávny kraj na konci roka dlhoval 57 miliónov eur

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 16. marca 2023, 00:02

Dlh Trnavského samosprávneho kraja dosiahol na konci roku 2022 čiastku 57 miliónov eur. Je to 33 percent skutočných bežných príjmov kraja v roku 2021. Zákon o rozpočtových pravidlách umožňuje vyšším územným celkom zadlženosť až do šesťdesiatich percent skutočných príjmov predchádzajúceho roka. V polovici minulého roka kraj dlhoval viac ako 62 miliónov eur.

(Autor: TTSK)

Na splátky návratných zdrojov financovania vynaložil Trnavský samosprávny kraj v minulom roku 10,5 milióna eur. Je to deväť percent zo skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka, pričom zákon umožňuje ísť až po hranicu 25 percent.

Informáciu o výške dlhu prezentoval trnavský župan Jozef Viskupič na rokovaní krajského zastupiteľstva. Výsledok je podľa neho skvelý a svedčí o rozumnom hospodárení. Kraj spĺňa základné podmienky, ktoré vyžaduje zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.

Dlh kraja výrazne narástol predovšetkým v roku 2020, keď dosiahol takmer 72 miliónov eur. Jeho vedenie vtedy medziročný nárast o 21 miliónov vysvetľovalo načerpaním finančnej výpomoci od štátu vo výške 15 miliónov eur na rekonštrukciu mostov a ciest druhej a tretej triedy, ďalej finančnou výpomocou od štátu ako kompenzácie výpadku daňových príjmov po nástupe koronakrízy a čerpaním poslednej časti úveru štyroch miliónov eur na investície schválené v rozpočte kraja. 

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján