Federálny pohár: Čajky hladko so semifinále, kde ich čakajú silné Žabiny Brno

Piešťanské Čajky suverénnym spôsobom vstúpili do účinkovania na Federálnom pohári, v otváracom zápase turnaja triumfovali nad Slaviou Praha a aj v druhej edícii tohto podujatia si zahrajú o medaily. V semifinále, ktoré je na programe v sobotu 11. marca o 16.00 h, budú ich súperom Žabiny Brno.

Božica Mujović bola najlepšou hráčkou Čajok v zápase so Slaviou Praha. (Autor: Laco Duračka)

Tímy neotáľali v úvode a aj napriek skorému začiatku stretnutia, videla početná divácka kulisa od prvej minúty ofenzívny basketbal. Čajky museli v prvých minútach sťahovať manko, ktoré ale nebolo veľmi výrazné. Postupne sa prejavovala kvalita a skúsenosť piešťanského kolektívu, čo sa odrazilo aj do zmeny diania na palubovke. Z priebehu zopár minút začali dominovať, čo dokazuje aj herný úsek 21:3. Pozitívom v tomto smere bolo, že k vysokému vedeniu po prvej štvrtine – 27:10, dokráčali hráčky z kúpeľného mesta kolektívnou hrou. Podobne ideálne ako skončila úvodná 10-minútovka, sa začala aj druhá časť. Čajky ju otvorili 15:2 a v jednom momente viedli už o 30 bodov. Potom síce trochu poľavili a pohadzovali niektoré ľahké strely, ale dianie na palubovke mali kontrolou. Za pravdu im dalo aj polčasové skóre 48:25.

Druhý polčas nepriniesol nejaké bodové body z oboch strán, útoky rozhodne nefungovali podľa predstáv trénerov. Pre Piešťany bolo v tomto smere dôležité, že ich vedenie sa výrazne nezmenšilo a držalo sa na komfortnej, približne 20-bodovej úrovni. Tretia štvrtina sa našťastie skončila ideálne, Moravčíkovej trojka s klaksónom znamenala pre Čajky stav 61:37. V záverečnej časti sa opäť vrátili ku svojej hre z prvého polčasu, 8 bodov za sebou im prinavrátilo hernú pohodu. Tréner Jankovič mohol v záverečných minútach pošetriť aj kľúčové hráčky, o víťaznom vstupe do podujatia a postupe do semifinále Federálneho pohára už bolo rozhodnuté.

Federálny pohár 2023 – štvrťfinále:

BLK Slavia Praha – Piešťanské Čajky 44:74 (10:27, 15:21, 12:13, 7:13)

Najviac bodov – Slavia: Rokošová a Suchanová po 11, Mircová a Zítková po 6

Čajky: Mandičová 13, Jamesová 11, Andělová a Mujovičová po 10, Jurčenková 2 (Moravčíková 9, Martišková a Rusiňáková po 8, Taušová 3, Chovaníková, Kraislová a Valová 0)

TH: 15/13 – 9/7, Fauly: 12 – 16, Trojky: 5 – 7, Rozhodovali: Obertová, Scholzová, Višniarová

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: „Veľmi dobrý vstup do zápasu, hlavne od tretej minúty, kedy sme začali diktovať tempo. Veľmi dobre sme bránili, hrali sme rýchlo dopredu a ťažili sme z protiútokov. Mali sme veľa ziskov, hra tak bola jednoduchšia. Potom sme sa trochu uspokojili, ale dokázali sme natiahnuť náš náskok do polčasu na 23 bodov. Úvod druhého polčasu nebol asi úplne oku lahodiaci z oboch strán. Bola to tam taká hluchá pasáž, keď nikto nedokázal dať kôš. Som rád, že si zahrali všetky dievčatá a myslím si, že aj minutáž sme mali celkom dobre rozloženú. Mohli sme pošetriť sily, v sobotu nás čaká ďalší zápas.“

Alica Moravčíková, hráčka Piešťan: „Z našej strany sme začali útočne dvoma stratami a potom sme sa strelecky chytili, ale nechali sme súperovi otvorené layupy. Našťastie pre nás, nepremenili ich, ale museli sme opraviť naše chyby. Potom sme už chytili zápas do vlastných rúk.“

Na ceste za medailou z Federálneho pohára sa Čajkám postavia do cesty Žabiny

Federálny pohár v Hradci Králové prinesie podľa mnohých už v druhý hrací deň predčasné finále. O 16.00 h nastúpia Piešťanské Čajky do ďalšej česko-slovenskej konfrontácie, súperom bude v tomto prípade nedávny účastník Eurocupu, Žabiny Brno.

Tabuľkovo dva najlepšie postavené tímy vo svojich súťažiach, obe družstvá hrali pohárovú Európu, z tohto pohľadu sa je basketbalovo na čo tešiť. „Myslím si, že je to asi najkvalitnejšie družstvo na celom turnaji. Možno na začiatku sezóny nemali také presvedčivé výkony, ale potom času sa otriasli a momentálne hrajú veľmi dobre. Dokazujú to aj v českej lige, kde prirodzene okrem USK Praha, tak nad každým vyhrajú vysokým rozdielom, či doma alebo vonku. Bude to veľmi ťažké. Hrajú rýchlo dopredu a veľmi agresívne v obrane,“ vyjadril sa o Žabinách tréner Peter Jankovič.

Do Federálneho pohára vstúpili oba celky podobne sebavedomým spôsobom. Piešťany v otváracom stretnutí turnaji zvíťazili nad Slaviou Praha 74:44 a Žabiny Brno hneď na to triumfovali nad Sláviou Banská Bystrica 103:57. „Podľa mňa majú Piešťany typologicky veľmi podobné družstvo ako my. Sú veľmi dobre koučované a organizované, ale zároveň hrajú veľmi agresívne, už v prechodovej fáze skoro atakujú a v postupnom útoku využívajú silné stránky svojich hráčok. Bude to veľmi náročné, my budeme musieť zahrať to naše top, aby sme boli rovnocenným súperom a mali možnosť zápas vyhrať,“ uviedol kouč brnenského tímu Viktor Pruša.

Nielen jeho zverenkyne, ale aj hráčky z kúpeľného mesta boli súčasťou aktuálnej edície Eurocupu. Žabiny na rozdiel od Čajok neprešli skupinovou fázou, keď v K-skupine uhrali bilanciu 1 výhry a 5 prehier. Všetko si to vynahrádzajú na domácej scéne, s bilanciou 15-3 im patrí druhá priečka a prednedávnom suverénne obhájili Český pohár. „Som toho názoru, že aj pre nás to bude veľmi dobrá konfrontácia pred play off. Verím, že dáme do toho všetko a ak bude akákoľvek šanca na úspech, tak po nej pôjdeme. Máme možnosť zahrať si fakt veľmi dobrý duel s družstvom, ktoré hralo Eurocup. Od začiatku sa musíme snažiť hrať náš basketbal, nepodliehať nejakým tlakom. Určite to nebude asi to, na čo sme momentálne zvyknutí – urobiť si náskok a držať si ho. Uvidíme, ako to celé dopadne,“ myslí si Jankovič.

Už pred začiatkom Federálneho pohára bola konfrontácia Žabín s Čajkami pasovaná do pozície predčasného finále. Ako to vidí tréner Brna? „Vnímam to veľmi podobne a žiaľ aj negatívne, pretože úprimne nerozumiem nasadeniu českých tímov. Mimo USK Praha, nechcem nikomu brať ilúzie, ale Piešťany a my sme najvyššie nasadenými tímami. Slušilo by tomuto súboju finále, preto označenie predčasné finále je na mieste. Som toho názoru, že to nie je dobrý pre celý turnaj a zamyslel by som sa nad tým. Je to škoda. Keď chceme vyhrať, tak musíme zdolať na tejto ceste každého a ja dúfam, že sa to podarí,“ odpovedal Pruša.

Z tohto pohľadu je jasné, že niektorému z tímov sa s veľkou pravdepodobnosťou nepodarí splniť interný cieľ na Federálnom pohári a zahrá si „len“ o 3. miesto. Svoj pohľad na nálepku predčasného finále poskytol aj kormidelník Piešťan: „To sú nejaké prognózy, tak to je, taký je kľúč. Možno pre nás a Žabiny trochu nešťastný, ale treba sa s tým zmieriť. Rozdáme si to, ale neznamená to, že víťaz tohto zápasu bude automaticky víťazom Federálneho pohára. Na jednej strane, teší ma to, že nás takto pasovali, ale na druhej strane, máme nejakú zodpovednosť a svoj cieľ. Do zápasu ideme s tým, že to chceme zvládnuť.“

Duel Piešťanských Čajok so Žabinami Brno začína v sobotu 11. marca o 16.00 h. Sledovať ho môžete prostredníctvom priameho prenosu alebo live štatistík. Víťaz tohto zápasu si zahrá vo finále v nedeľu 12. marca o 17.30 h proti úspešnejšiemu zo zápasu Sokol Hradec Králové – KP Brno. Zdolaný tím sa predstaví v stretnutí o 3. miesto v ten istý deň o 15.00 h.

0 Shares

Najnovšie správy

Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 22. septembra. Tento deň je Európskym dňom bez áut. Meniny má Móric.
  • 21.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 23. septembra 2023
Meniny má Zdenka, zajtra Ľubor