Útulňu Jozefa Maka neďaleko obce Dobrá Voda už onedlho zmontujú priamo na mieste

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 9. marca 2023, 08:11

Už onedlho bude v Malých Karpatoch diaľkovým turistom slúžiť nová moderná turistická útulňa v lokalite Mihalinová neďaleko obce Dobrá Voda, na ktorej realizácii sa podieľa aj Trnavský samosprávny kraj. V lete 2021 podpísali zúčastnené strany memorandum, ktorým deklarovali vzájomnú súčinnosť pri výstavbe turistickej útulne a zároveň vyjadrili súhlas so vzájomnou podporou a spoluprácou pri rozvoji cestovného ruchu v Trnavskom kraji.

Architektonický návrh turistickej útulne vzišiel z verejnej súťaže, ktorú organizovali Hikemates a Madebythe. Autormi návrh sú Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová. (Autor: Trnavský kraj zážitkov)

Moderné útočisko pre turistov vzniká na základe spolupráce Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj, Trnavského samosprávneho kraja, občianskeho združenia KST Hikemates, LESY Slovenskej republiky, š.p. OZ Karpaty, Štátnej ochrany prírody SR, Správa CHKO Malé Karpaty a Klubu slovenských turistov. Útulňa Jozefa Maka bude stáť v lokalite Mihalinová, blízko Cesty hrdinov SNP, ktorá je najdlhšou turistickou trasou na Slovensku a neďaleko odtiaľ sa červená značka križuje so žltou.

„V Trnavskej župe podporujeme dobré nápady, akým je aj výstavba Útulne Jozefa Maka v Malých Karpatoch. Tento atraktívny projekt bude výsledkom spolupráce subjektov z verejného a občianskeho sektora. Útulňa poteší diaľkových turistov, ktorí prechádzajú po čoraz populárnejšej trase vedúcej naprieč celým Slovenskom s názvom Cesta hrdinov SNP. Práve takéto zariadenie v Malých Karpatoch doteraz veľmi chýbalo. Teším sa, až budú všetky jej časti na mieste a my odštartujeme najbližšiu turistickú sezónu s novou a modernou útulňou,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Keď lesy Malých Karpát po nedávnej snehovej nádielke trochu preschnú, budú môcť pracovníci firmy IDeal s.r.o. realizovať v lokalite Mihalinová druhú fázu výstavby. V rámci prvej etapy upravovali v dielni smrekové drevo, ktoré je hlavným stavebným materiálom. Aktuálne sú jednotlivé súčasti útulne pripravené na zmontovanie a vo výrobnej hale vo Vrbovom čakajú na lepšie počasie.

„Všetky práce, ktoré bolo potrebné spraviť v dielni, máme hotové.  Rozbahnený terén nám v týchto dňoch nedovoľuje pokračovať priamo na mieste, sme však pripravení začať hneď ako to bude možné,“ povedal Marián Fabian z IDeal s.r.o.

„Našou úlohou je zatraktívňovať destináciu Trnavský kraj, zlepšovať podmienky pre návštevníkov, podporovať a rozvíjať partnerstvá. Útulňa Jozefa Maka je práve takýmto projektom,“ povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Architektonický návrh turistickej útulne vzišiel z verejnej súťaže, ktorú organizovali Hikemates a Madebythe. Autormi návrh sú Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová, s ktorými realizačná firma konzultuje jednotlivé kroky. Výsledkom ich spolupráce bude dvojpodlažná stavba. V jej podkroví prenocujú štyria až šiesti turisti. V prípade potreby môže rovnaký počet ľudí spať aj na spodnom podlaží, ktoré by však malo primárne slúžiť ako komunitný priestor.

Do Útulne Jozefa Maka sa bude vstupovať cez dvojkrídlové dvere. Vo vnútri nájdu návštevníci piecku s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek. Nebude chýbať pracovný pult s policami. Hranicu medzi priestorom na odloženie mokrého šatstva a komunitnou častou vytvorí lavička z masívnych trámov. Veľké pásové okno poskytne výhľad do bukového lesa.

TS Trnavský kraj zážitkov

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav, Vladislava.
  • 24.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor.
  • 23.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 24. septembra 2023
Meniny má Ľubor, zajtra Vladislav