Nový jadrový zdroj  v lokalite Jaslovských Bohuníc by okrem posilnenia energetickej bezpečnosti mal priniesť aj rozvoj regiónu

  • Spravodajstvo / Región
  • 9. marca 2023, 17:58

Obyvatelia Radošoviec v okrese Trnava nebudú mať podľa starostu Miroslava Remenára problém s umiestnením nového jadrového zdroja v katastri ich obce. Nový jadrový zdroj pripravuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v lokalite Jaslovských Bohuníc, jeho značná časť však bude zrejme stáť práve v katastri Radošoviec.


ilustračný obrázok (Autor: red)

„S jadrovými elektrárňami sme stotožnení, dlhé roky sú vedľa nás. Celé roky z jadrovej energetiky žijeme, ľudia sú tam zamestnaní,“ povedal starosta Miroslav Remenár. Výstavba novej jadrovej elektrárne by podľa neho priniesla ďalšie pracovné príležitosti, zlepšenie služieb a v budúcnosti aj dane z nehnuteľnosti. „Je to ešte ďaleko, ale určite by to bol pre obec veľký prínos,“ dodal Remenár s tým, že Radošovce majú len niečo cez štyristo obyvateľov.

Jadrová eneregetická spoločnosť Slovenska pred rokmi práve pre možnú výstavbu novej jadrovej elektrárne vykúpila v Radošovciach pozemky s rozlohou niekoľkých desiatok hektárov. Riaditeľ úseku ekonomiky a financovania JESS Miroslav Tamáš starostov a primátorov z regiónu na ich nedávnom sneme ubezpečil, že činnosť spoločnosti smeruje nielen k posilneniu energetickej bezpečnosti a sebestačnosti Slovenska, ale aj k rozvoju ich regiónu. Nová jadrová elektráreň má podľa neho ambíciu byť moderným konceptom s minimálnym vplyvom na životné prostredie.

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Jaslovských Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový reaktor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. So začiatkom výstavby sa aktuálne predbežne ráta v roku 2031, so začiatkom prevádzky v roku 2039. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 26. septembra. Tento deň je Európskym dňom jazykov a Svetovým dňom mlieka v školách. Meniny má Edita.
  • 25.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 26.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav, Vladislava.
  • 24.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor.
  • 23.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 27. septembra 2023
Meniny má Cyprián, zajtra Václav