V knižnici vystavujú bábky

  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
  • 6. marca 2023, 00:02

Na základe dlhoročnej spolupráce Bratislavského bábkového divadla s Mestskej knižnice mesta Piešťany vznikla vzácna príležitosť prezentovať bábkové divadlo formou odohraných predstavení, ale aj priblížiť jeho fenomén návštevníkom knižnice prostredníctvom pôsobivej expozície. Výstava Depozitárium, voľne nadväzujúca na piešťanské výstavy scénografky Bratislavského bábkového divadla Martiny Fintorovej z predchádzajúcich rokov, je v mestskej knižnici otvorená od 13. februára.

(Autor: MsK)

„Prezentované bábky sú výberom z desiatich inscenácií, ktoré sú prierezom tvorby nášho divadla počas divadelných sezón v rokoch 1995 až 2018,“ uviedla scénografka Martina Fintorová z umeleckých dielní divadla, ktorá pripravila koncept a priestorové riešenie výstavy. „Táto výstava približuje divadelný svet bábok, ktoré postupne vznikali počas mnohých spoluprác s celou plejádou režisérskych osobností a scénických výtvarníkov,” dodala.

Návštevníci uvidia bábky z inscenácií ako Začarované gajdy, Kvak a Čľup, Príšerka Charlie, Krása nevídaná, Soľ nad zlato alebo Myška nie je líška či Púpavienka. Tie sú výsledkami prác výtvarníkov a scénografov, ako sú Hana Cigánová, Zuzana Cigánová, Eva Farkašová, Von Dubravay, Barbora Šujanská, Martina Fintorová a ďalších.

„Depozit je skladom bábok a rekvizít, všetko pekne uložené v lodných kufroch a visiace na stojanoch. Tu oddychujú bábky, ktoré už skončili svoj divadelný život na javisku, no spolu tvoria úctyhodnú zbierku, preto vykukli z nášho skladu, aby vás prišli potešiť. Depozitárium je jedinečná príležitosť zažiť divadelné bábky na vlastné oči, naživo a zblízka,” pozýva návštevníkov Fintorová.

Táto zručná divadelná umelkyňa získala za svoju tvorbu mnohé významné ocenenia, z ktorých možno spomenúť cenu na festivale Zlatá magnólia v čínskom Šanghaji či cenu za tvorbu bábok udelenú medzinárodnou porotou na festivale PIF v chorvátskom Záhrebe. Spolupracuje s mnohými bábkovými i činohernými divadlami na Slovensku aj v zahraničí a od roku 2013 je súčasťou umeleckého súboru Bratislavského bábkového divadla. Jej diela sú prezentované na domácich i zahraničných výstavách.

Výstava bábok potrvá do 31. marca a počas jej trvania sa uskutočnia komentované prehliadky, workshopy, divadelné predstavenia a iné.

zdroj: (MsK)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 2. decembra 2023
Meniny má Bibiána, zajtra Oldrich