Folkloristi z Mája pochovali basu na Námestí slobody

Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia, staré dievky kľajú, že sa nevydajú. Kým Popolcová streda odštartovala pôstne obdobie, ktoré vyvrcholí veľkonočnými sviatkami, v utorok 21. februára Folklórny súbor Máj na znak ukončenia fašiangového obdobia slávnostne pochoval basu. Stalo sa tak za účasti stoviek divákov, ktorí folkloristov sprevádzali z Kúpeľného ostrova na Námestie slobody v Piešťanoch.

(Autor: am)

Podujatie sa začalo pred liečebným domom Irma. Tance a spevy si pred Fontánu prezidentov prišlo pozrieť množstvo návštevníkov, ktorí folkloristov zo súboru Máj sprevádzali aj cestou do centra mesta. Trasa fašiangového sprievodu viedla cez Kolonádový most, Sad A. Kmeťa, Winterovu ulicu až po Námestie slobody, kde program pokračoval.

Nechýbali tradičné piesne, piešťanské kroje, ale aj rezké tance, masky, množstvo smiechu, radosti a príjemných momentov. Folkloristi priniesli na záver podujatia aj drevenú truhlu pre basu, ktorú do nej uložili a jej symbolické pochovanie poriadne oplakali. A keďže k ukončeniu fašiangového obdobia patrí aj dobré jedlo, primátor Peter Jančovič, odetý v piešťanskom kroji, zatiaľ rozdával divákom šišky či oškvarkové pagáče.

Fašiangy, ktoré sa slávia pred začiatkom pôstneho obdobia, končia v utorok pred Popolcovou stredou. Tento deň symbolizuje poslednú príležitosť na vychutnanie si predpôstneho obdobia a zábavy predtým, ako nasleduje obdobie zdržanlivosti. Na konci fašiangov sa konali rôzne sprievody a maškarné bály. Na ostatky, teda posledné predpôstne dni, sa varila huspenina, rôzne zabíjačkové špeciality alebo iné mastné jedlá.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
pondelok, 24. júna 2024
Meniny má Ján, zajtra Tadeáš, Olívia