Štátny podnik Technický skúšobný ústav Piešťany sa má transformovať na akciovú spoločnosť

Štátny podnik Technický skúšobný ústav (TSÚ) Piešťany by sa mal od júla tohto roka transformovať na akciovú spoločnosť. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý schválila vláda. Zakladateľom akciovej spoločnosti bude štát a v jeho mene bude konať úrad.

Technický skúšobný ústav. Foto: Google Maps

„Štátny podnik hospodári s kladným hospodárskym výsledkom bez príspevku zo štátneho rozpočtu, je ekonomicky nezávislý a spĺňa všetky kritériá na fungovanie obchodnej spoločnosti,“ uviedol úrad. Transformáciou na obchodnú spoločnosť získa TSÚ rovnaké podmienky podnikania ako jeho konkurenti, ako aj možnosť zriaďovať a prevádzkovať nové služby na podnikateľskom základe a využívať eurofondy. „V aktuálnom trhovom nastavení štátny podnik pôsobí v silnom konkurenčnom prostredí súkromných spoločností, pričom štát negarantuje svojmu podniku žiadne zákazky. Na zvýšenie svojej konkurencieschopnosti potrebuje zmenu právnej formy,“ dodáva TSÚ.

Zákon má upraviť podmienky zrušenia štátneho podniku bez likvidácie a založenie novej akciovej spoločnosti, pričom základné imanie akciovej spoločnosti bude tvorené majetkom pri zrušení TSÚ. Zákon upraví aj výšku rezervného fondu spoločnosti a zodpovednosť za zakladateľskú listinu a stanovy.

Technický skúšobný ústav Piešťany patrí medzi najstaršie a najväčšie skúšobne na Slovensku. Názov štátny podnik nesie od júna 1998.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor