Stredoškoláci z Rakovíc pripravili súťaž mladým záhradníkom

V rámci Dňa otvorených dverí sa vo štvrtok 9. februára v Spojenej škole Rakovice konal prvý ročník súťaže Mladý záhradník. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s piešťanským Centrom voľného času Ahoj. Do Rakovíc si prišli svoje vedomosti i zručnosti zmerať trojčlenné družstvá zo všetkých piešťanských základných škôl, ale i reprezentanti zo Sokoloviec a Veľkých Kostolian.

(Autor: autor/SŠ Rakovice )

Spolu so súťažiacimi prišli aj ich pedagógovia, ktorí mali možnosť vyskúšať si floristické zručnosti pri zhotovovaní valentínskych srdiečok. „Aranžovanie nás baví, je to pekná práca,“ skonštatoval učiteľ chémie a tiež výchovný poradca Martin Jankech zo ZŠ Holubyho v Piešťanoch.

„Trojčlenné tímy súťažili v piatich disciplínach,“ uviedla riaditeľka spojenej školy Henrieta Kunicová. Tridsať minút mali na určovanie rastlín, semien a plodov, ďalšiu polhodinu na určovanie hmotnosti rôznych objemov semienok a tiež plodov. Záhradnícka škola súťažiacim pripravila vzorky ovocného či zeleninového šalátu a deti mali odhaliť, aké koreniny či ingrediencie sa v ňom nachádzajú. Potom školáci zamierili k skleníku, kde mali pripravený zelený prírodný materiál na výsadbu vsadzovaných nádob a ďalšiu polhodinu vypracovávali vedomostné testy o rastlinách z učiva biológie základných škôl.

„Som veľmi rada, že som mohla prísť ako čestný hosť na túto súťaž,“ povedala členka Slovenského zväzu záhradkárov Anna Szaboová. Ako podotkla, bolo vidno, že deti, ktoré do Rakovíc prišli, sú spokojné, veselé, s ľahkosťou a hlavne chuťou riešili jednotlivé úlohy a aj táto súťaž ich správne motivovala k vzťahu k záhradníctvu, floristike i prírode.

Školáci síce majú drobné medzery, napríklad v poznávaní domácej slovenskej zeleniny. Na prvý šup pomenovali napríklad avokádo, ale koreňová zelenina, ktorá sa dáva do polievok či šalátov, čiže pór, bola pre väčšinu z nich neznámou rastlinou. Aj červenú šošovicu všetci nepoznali. Tu však iste pozitívne zafunguje nielen škola a biológia, ale motiváciou im môže byť láskou voňajúca domáca kuchyňa a v nej múdrosti receptov mamičiek či babičiek.

Pretože súťaž sa konala v rôznych učebniach, dielňach a v skleníkoch, na jej vyhodnotenie si organizátori pre desiatky súťažiacich vybrali jedáleň. Tu nielen deti odmenili drobnými darčekmi, medzi ktorými nechýbal časopis Záhradkár, ale školáci mohli obdivovať aj najkrajšie floristické väzby ich starších kamarátov, ktorí deň predtým súťažili vo viazaní „valentínok“ v Malinove.

Ako sme už uviedli, do Rakovíc prišli desiatky školákov, spolu tu súťažilo sedemnásť tímov. Prvé miesto obsadili Alžbeta Viziová, Vanesa Folková a Sofia Strečanská zo ZŠ F. E. Scherera Piešťany, na druhom sa umiestnil tím v zložení Dorota Schmidlová, Jakub Uhrík a Filip Schlosser zo ZŠ M. R. Štefánika v Piešťanoch a tretí skončili žiaci tej istej školy Samuel Ondrišík, František Schmid a Alžbeta Karabová. Diplomy a ocenenia im odovzdal riaditeľ CVČ Ahoj Miroslav Petráš a riaditeľka Spojenej školy Rakovice Henrieta Kunicová. Víťazom všetci zablahoželali a popriali im všetko dobré.

0 Shares

Najnovšie správy

Mnohí milovníci zvierat snívajú o tom, že by sa namiesto kancelárskej roboty či svojho iného regulárneho zamestnania každý deň starali…
  • 04.12.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je streda 6. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Mikuláša, patróna detí. Meniny má Mikuláš.
  • 05.12.2023, 22:51
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 5. decembra. Tento deň je Svetovým dňom pôdy a Medzinárodným dňom dobrovoľníkov v ekonomickom a sociálnom rozvoji.…
  • 04.12.2023, 22:59
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 7. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom civilnej leteckej prepravy (ICAO). Meniny má Ambróz.
  • 06.12.2023, 22:18
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 7. decembra 2023
Meniny má Ambróz, zajtra Marína